• انتشار: 2 اکتبر 2019
  • ساعت: 08:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38299
پرینت
رحمت‌الله نبیل:

انتخابات به دور دوم کشیده می شود

رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید در دور اول انتخابات ریاست جمهوری هیچ نامزدی نتوانسته رای پیروزی را کسب کند و کمیسیون انتخابات باید برای دور دوم آمادگی بگیرد.

آقای نبیل، بعد از ظهر روز سه‌شنبه (۹ میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت:” کسانی‌که قبل از اعلام نتایج انتخابات، خودشان را برنده اعلام می‌کنند بستر را برای بحران انتخاباتی در افغانستان مساعد می‌‎سازند.”

وی بیان داشت:” یگانه مرجع که حق اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را دارد کمیسیون مستقل انتخابات است و هیچ کسی حق ندارد خود را برنده انتخابات اعلام کند.”

پیش از این تکت‌های انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی، ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار خودشان را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بودند.

آقای نبیل در این باره گفت:” بررسی‌های تیم امنیت و عدالت نشان می‌دهد که دور اول انتخابات اصلا برنده ندارد و انتخابات به دور دوم خواهد رفت”.

وی بیان داشت، اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی ستادهای انتخاباتی، تخطی انتخاباتی شمرده می‌شود و باید کمیسیون‌های‌های انتخاباتی به آن رسیدگی کنند.

وی بر تفکیک آرای سفید از سیاه تاکید کرده گفت:” تنها کلید نرفتن افغانستان به سوی بحران انتخاباتی شفاف‌سازی آراء است.”

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید:”ما معلومات و اسناد کافی بدست داریم که تیم دولت‌ساز و ثبات و همگرایی به رهبری محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدلله صندوق‌ها را در ولایات و ولسوالی‌ها بدون بایومتریک به نفع شان پر کرده‌اند.”

آقای نبیل گفت:”نزد ما فقط آرای بایومتریک شده قابل اعتبار است و کمیسیون انتخابات نباید آرای بدون بایومتریک را شمارش کند.”

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:” ما از مسوولان کمیسیون انتخابات نیز سوال داریم که از ۲۹ هزار دستگاه بایومتریک تنها ۵ هزار آن در کمیسیون آمده و متباقی در کجا است؟ از ۱۱ میلیون ورق رای‌دهی تنها دو میلیون آن استفاده شده است متباقی در کجا است این موضوعات باید روشن شود.”

فضل هادی مسلم‌یار رییس مجلس نمایندگان، نیز روز گذشته در نشست عمومی این مجلس تاکید کرد بود آرای بدون بایومتریک را با زور بالای کمیسیون انتخابات می‌قبولاند.” ما سر پدرش این آرا را حساب می‌کنیم”.

آقای نبیل در این باره گفت:” کسی که من شک داریم تذکره افغانی داشته باشد آمده زور می‌گوید اینها خود زمینه‌ بحران انتخاباتی را مساعد می‌سازند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.