• انتشار: 11 سپتامبر 2019
  • ساعت: 19:31
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37640
پرینت
ابراهیم الکوزی:

انتخابات باید به تعویق بیفتد

ابراهیم الکوزی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گوید شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شش میزان پیش رو مناسب نیست و این انتخابات یاید به تعویق بیفتد.

ابراهیم الکوزی امروز چهارشنبه (۲۰ سنبله) در همایشی تبلیغاتی در کابل گفت:« اگر انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود کشور دچار بحران دیگری خواهد شد.»

وی بیان داشت، در حال حاضر جنگ در چندین ولایت کشور به شدت جریان دارد با این وضعیت زمینه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان مساعد نیست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید:«حکومت فعلی انتخابات را مهندسی کرده، در صورتی که تاکید به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان کند، نتایج آن مورد قبول ما و ملت افغانستان نخواهد بود.»

آقای الکوزی با بیان اینکه کمیسیون‌های انتخاباتی ظرفیت برگزاری انتخابات همه شمول، شفاف و عادلانه را ندارند گفت، حکومت فعلی انتخابات ریاست جمهوری را قبل از قبل مهندسی کرده است.

وی بیان داشت تا زمانیکه یک نهاد قوی‌ نظارتی برای تامین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری به وجود نیاید برگزاری انتخابات با وضعیت جاری و تحت رهبری آقای غنی، کشور را به بحران خواهد برد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، محمداشرف غنی رییس جمهور را به سوءاستفاده از امکانات دولتی در کارزار‌های  انتخاباتی متهم کرده گفت:« آقای غنی تلاش دارد دوباره به کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند اگر من زنده بودم او دیگر به این آرمان خود نخواهد رسید.»

وی با بیان اینکه آقای غنی تکلیف دارد/ بیمار است و دیگر ماندن او در قدرت به خیر مردم افغانستان نیست افزود:«اشرف غنی با سیاست‌های تک تازی خویش ۸۰ درصد قرارداد‌های انکشافی را به لبنانی‌ها داده است در حالیکه مردم افغانستان نیازمند نان شب و روزشان هستند.»

آقای الکوزی گفت::« اشرف غنی طی ۵ سال حکومتش مردم افغانستان را تحت نام‌های مختلف تکه تکه کرده و به وحدت ملی افغانستان صدمه بزرگ وارد کرده است.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از آقای غنی خواست به درخواست شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و سیاسیون افغانستان لبیک بگوید تا کشور از بحران نجات پیدا کند.

آقای الکوزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش خطاب به طالبان گفت دست از جنگ و خشونت بردارند و با اعلام آتش‌بس وارد مذاکرات بین‌الافغانی شوند.

این در حالی است که براساس تقویم کمیسیون انتخابات قرار است انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ششم میزان در سراسر کشور برگزار شود، انتخاباتی که در آن ۱۷ نامزد انتخاباتی برای رسیدن در ارگ ریاست جمهوری با هم رقابت می‌کنند.

بیشر تیم‌های انتخاباتی، حکومت را به دخالت در امور انتخابات و سوء‌استفاده از امکانات دولتی متهم کرده و هشدار داده اند در صورت ادامه این روند، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.