سیاستِتیتر یک

امیرخان متقی با وزیر خارجه ازبکستان دیدار کرد

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در حاشیه کنفرانس بین المللی تاشکند در مورد افغانستان امروز (دوشنبه ۳ اسد) با «ولادیمیر اماموویچ نوروف»، سرپرست وزارت خارجه ازبکستان دیدار کرد.

آقای متقی در این دیدار ضمن قدردانی از ازبکستان برای میزبانی این کنفرانس بین المللی، گفت در گذشته نشست های این چنینی عمدتا بر روی موضوعاتی مانند مذاکرات صلح، آتش بس و یا پایان جنگ تاکید داشت، اما این بار، این نشست برای توسعه اقتصادی افغانستان برگزار شده و این نشانه خوبی است.

وزیرخارجه حکومت طالبان افزود تامین امنیت سرتاسری در افغانستان فرصت خوبی را برای سرمایه گذاری فراهم کرده و عناصری که قبلا به دنبال ایجاد تنش های مرزی میان افغانستان و ازبکستان بودند، نیز متوقف شده اند.

وی تاکید کرد که امارت اسلامی طالبان پایبند به تعهدات خود است و به هیچ فرد و یا گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را نخواهد داد.  

ولادیمیر نوورف، سرپرست وزارت خارجه ازبکستان نیز در این دیدار از بهتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان و توسعه روابط تجاری میان آسیای جنوبی و آسیای مرکزی از طریق افغانستان استقبال کرد.

وی با اشاره به خط آهن ترانس افغان که از شهر ترمز ازبکستان آغاز شده و با عبور از افغانستان به پشاور پاکستان می رسد، گفت با اجرایی شدن این پروژه، آسیای جنوبی با آسیای مرکزی متصل می گردد و اقتصاد افغانستان نیز از این طریق رشد خواهد کرد.

قابل ذکر است که ازبکستان امروز و فردا میزبان یک کنفرانس بین المللی با محوریت افغانستان و با اشتراک نمایندگانی از ۲۰ کشور و نهادهای بین المللی می باشد.  

توماس نیکلسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان و توماس وست فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان نیز در این نشست جضور دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا