سیاست

امیرخان متقی: امارت اسلامی با همسایگانش دشمنی ندارد

مقامات امارت اسلامی اعلام کردند این گروه با هیچ یک از کشورهای همسایه اش ضدیت و دشمنی ندارد.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی، که در رأس یک هیات عالی رتبه به ایران سفر کرده روز گذشته با وزیر امور خارجه ایران دیدار نمود.

آقای متقی در این دیدار گزارشی در مورد مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی و نیز سیاسست های مرتبط با مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان ارائه کرد.

امیرخان متقی تاکید کرد ایران همیشه در کنار افغانستان ایستاده است و دولت جدید با هیچ یک از کشورهای همسایه اش ضدیت ندارد.

وی افزود اگرچه امریکا با شرمساری و شکست افغانستان را ترک کرد اما هنوز از سیاست هایش علیه مردم افغانستان دست برنداشته و به دلیل این سیاست ها هشتاد درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

توافق آبی ایران و افغانستان نیز در این دیدار مورد بحث قرار گرفت و امیرخان متقی از تشکیل یک کمیسیون برای حل مشکلات آب رود هلمند با ایران خبر داد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت امیرخان متقی با حسن کاظمی قمی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان نیز دیدار کرده است.

کریمی افزود دیدارها مثبت و سازنده بوده و «روابط سیاسی مبتنی بر همکاری اقتصادی دو طرفه، تجارت، صنعت، نفت و ترانزیت و امنیت» را در بر گرفته است.

در این دیدار دو طرف تاکید کردند موقعیت جغرافیایی افغانستان به گونه یی ست که می تواند آسیای مرکز و جنوبی را به یکدیگر متصل کند. همچنین تاکید شد ایران می تواند از طریق افغانستان کالاهای خود را به دیگر کشورهای منطقه صادر کند و افغانستان نیز می تواند از طریق ایران کالاهای خود را به کشورهای دیگر صادر نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا