اجتماعی

امیدواری ها به افزایش حضور جوانان بامیان در فعالیت های رسانه ای

نوروز رجا مسئول این نهاد رسانه ای به خبرگزاری رها گفت:” علاقه مندی جوانان بامیان به فعالیت های رسانه ای، امیدواری هایی را مبنی بر رشد رسانه ها در این ولایت به وجود آورده است”.

آقای رجا افزود که این جوانان از یک سو تحصیلات بهتر دارند و از سوی دیگر با انگیزه کار می کنند:” آنها رویداد ها را آنگونه که هستند انعکاس می دهند و هیچ مصلحتی را در نظر نمی گیرند”.

به گفته او؛ هرچند فعالیت های رسانه ای در چند سال گذشته در بامیان با مشکلاتی نیز مواجه بوده است اما نسبت به گذشته هر روز به شمار خبرنگاران جوان در این ولایت افزوده می شود.

محدودیت ها

بامیان در یک دهه گذشته شاهد ظهور و افول رسانه های مختلفی بوده است. هم اکنون هشت رسانه چاپی و چهار رادیوی محلی در بامیان فعالیت می کنند. بیشتر صاحبان و کارمندان این رسانه ها را جوانان تشکیل می دهند.

براساس آمار مرکز هماهنگی خبرنگاران و رسانه های آزاد، هم اکنون بیشتر از بیست تن از خبرنگاران با رسانه های ملی و بین المللی نیز کار می کنند. بیشتر این خبرنگاران جوانان زیر بیست و پنج سال هستند.

این موضوع امیدواری هایی را مبنی بر رشد هرچه بیشتر آزادی بیان در این ولایت، ایجاد کرده است. خبرنگاران جوان بامیان امیدوار هستند که بتوانند آزادی بیان را در این ولایت نهادینه سازند.

الیاس طاهری یکی از این خبرنگاران به خبرگزاری رها گفت که حضور جوانان در بخش اطلاع رسانی می تواند خیلی امیدوار کننده باشد:” جوانان با توجه به استعدادی که دارند به کارهای رسانه ای رو آوردند و زمانی که وارد محیط کار شدند با گذشت هر روز رشد کردند. بدون شک رو آوردن جوانان به فعالیت های رسانه ای، در امر اطلاع رسانی دقیق و به موقع تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت”.

فعالیت های رسانه ای در بامیان هرچند در یک و نیم دهه گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است اما از دو سال بدینسو با محدودیت هایی نیز مواجه بوده است. تنها در یازده ماه گذشته، چند تن از رسانه گران جوان این ولایت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت موقت شده و یا هم مورد لت و کوب قرار گرفته اند.

با این حال مقام ها در اداره محلی بامیان می گویند که  نه تنها بر کار خبرنگاران محدودیت وضع نکرده اند بلکه همواره از رشد آزادی بیان و فعالیت های رسانه ای در این ولایت بصورت قانونی، حمایت نیز کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا