• انتشار: 16 فوریه 2019
  • ساعت: 09:46
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32352
پرینت

امیدواری غنی به پیشرفت مذاکرات صلح در یک سال آینده

محمد اشرف غنی رئیس جمهور گفته است که پیشرفت اساسی در مذاکرات صلح ظرف یک سال آینده امکان‌پذیر است.

به گزارش رها، به دنبال ادامه مذاکرات مستقیم آمریکا با طالبان، اشرف غنی، رئیس جمهور می‌گوید که پیشرفت اساسی در مذاکرات صلح ظرف یک سال پیشرو امکان‌پذیر است.

آقای غنی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که افغان‌ها باید اطمینان بیشتری پیدا کنند که گروه طالبان دیگر نمی‌خواهد قدرت را انحصاری کند و به حقوق زنان احترام می‌گذارد.

او با بیان اینکه حرف زدن کافی نیست و عمل لازم است، افزود اگر طالبان واقعا صادق هستند و می‌خواهند به جنگ خاتمه بدهند، بیایند در انتخابات شرکت کنند.

نمایندگان طالبان در گفتگوهای مستقیم با آمریکا و رهبران سیاسی افغانستان، همواره حکومت را نامشروع خوانده و گفته‌اند که حاضر نیستند با آن مذاکره رو در رو کنند. این گروه همچنین قانون اساسی افغانستان را بی‌اعتبار و انتخاباتش را غیرشفاف می‌خواند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان اخیرا تأکید کرده بود که آمریکا خواهان مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان است.

او ابراز امیدواری کرده که یک توافق صلح تا پیش از برگزاری انتخابات در ۳۱ سرطان سال آینده بدست بیاید.

اشرف غنی در پاسخ به این سئوال که آیا حکومت افغانستان با طالبان در ولایت جنوبی قندهار تماس دارد، بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: همه با یک دیگر تماس دارند. او همچنین تأکید کرد طالبان می‌توانند با هر که بخواهند، به توافق برسند اما در گفتگوهای رسمی صلح، حکومت افغانستان به حاشیه رانده نخواهد شد.

طالبان تاکنون چهار بار با هیئت آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند. قرار است که دور بعدی از گفتگوهای مستقیم آمریکا با طالبان یازده روز دیگر در قطر برگزار شود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا اعلام کرده بود که برای “ایجاد اجماع روی صلح” جرگه مشورتی صلح را برگزار خواهد کرد. قرار است این جرگه در ماه حوت امسال برگزار شود.

‘خروج شتاب‌زده نیروهای آمریکا’

رئیس جمهور نگرانی‌ها در مورد خروج شتابزده نیروهای آمریکا از افغانستان و افزایش بی‌ثباتی در این کشور را “اغراق‌آمیز” خواند.

آقای غنی گفت که گفتگو میان حکومت افغانستان و آمریکا به طور سازنده جریان دارد و همکاری بین دو کشور با شکلی متفاوت ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ چند هفته پیش گفته بود که می‌خواهد نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند. آقای غنی در واکنش به این تصمیم، از آقای ترامپ خواسته بود از سرعت خروج نیروهایش از افغانستان کم کند.

شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیئت طالبان در نشست صلح مسکو اعلام کرد که تا وقتی نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، این گروه آتش بس نخواهد کرد.

براساس گفته طالبان قرار است مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و هیأت امریکایی دوشنبه هفته جاری ۳۰ دلو در اسلام آباد از سرگرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.