- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

امکان تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شده است

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور در سفرش به ولایت بلخ از فراهم شدن زمینه‌ی تشخیص ویروس کرونا «کوید – ۱۹» در داخل افغانستان خبر داد.

آقای فیروز این اظهارات را هنگام بازدید از بخش ویژه‌ی کنترل ویروس کرونا در بلخ مطرح کرد.

وزارت صحت عامه امروز (سه‌شنبه، ۲۹ دلو) در اعلامیه‌ای به نقل از آقای فیروز گفت: «خوشبختانه با تلاش‌های وزارت صحت عامه زمینه‌ی تشخیص ویروس کرونا در کشور فراهم شده است. قبلا  نمونه‌ها  برای تشخیص این ویروس در بیرون از افغانستان فرستاده می‌شد که این یک چالش بزرگ بود برای وزارت صحت عامه به شمار می رفت.»

در اعلامیه همچنان آمده است پس از شیوع ویروس کرونا در چین، حدود ۵۰۰ نفر از آن کشور وارد افغانستان شده‌اند که نمونه‌های گرفته‌شده از آنان برای تشخیص ویروس کرونا به بیرون از کشور فرستاده شده بود.

به گفته‌ی این وزارت، نتایج نشان می‌دهد که علایم ویروس کرونا در هیچ یک از این افراد تشخیص نشده است.

این در حالی است که وزارت صحت عامه پیش از این بخش‌های ویژه‌ی کنترل ویروس کرونا را در کابل نیز ایجاد کرده بود. همچنان این وزارت تیم‌های صحی را در فرودگاه‌های کابل، بلخ، قندهار و هرات که در آن پروازهای بین‌المللی صورت می‌گیرد، توظیف کرده است.

افزون بر این، تیم‌های صحی در مرزهای زمینی کشور نیز توظیف شده‌اند تا مسافرانی را که وارد افغانستان می‌شوند، معاینه کنند.

ویروس کرونا نخستین بار حدود دو ماه پیش از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و تا کنون به‌شمول چین در نزدیک به ۳۰ کشور جهان به ثبت رسیده است.

شمار مبتلایان به این ویروس در چین به بیش از ۷۰ هزار نفر و آمار مرگ و میر آن هم به بیش از یک هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است. موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان تا کنون گزارش نشده است.