• انتشار: 14 جولای 2020
  • ساعت: 16:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45755
پرینت

امنیت ملی: انتقام خون کشته شدگان حمله طالبان به ریاست امنیت ملی سمنگان را می گیریم

نیروهای عملیاتی و قطعات رزمی ریاست امنیت ملی در حالت آماده باش قرار گرفته و در ‌زودترین فرصت حملات انتقام‌جویانه را برای سرکوب طالبان و گروه‌های تروریستی خارجی راه‌اندازی خواهند کرد.

یک روز پس از حمله‌ی طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان، اکنون ریاست عمومی امنیت ملی هشدار داده است که در ‌زودترین فرصت انتقام این حمله را از طالبان خواهد گرفت.

در اعلامیه‌ی ریاست عمومی امنیت ملی که امروز (سه‌شنبه، ۲۴ سرطان) منتشر شده، آمده است نیروهای عملیاتی و قطعات رزمی این ریاست در حالت آماده باش قرار گرفته و در ‌زودترین فرصت حملات انتقام‌جویانه را برای سرکوب طالبان و گروه‌های تروریستی خارجی راه‌اندازی خواهند کرد.

در اعلامیه آمده است طالبان نه تنها به تعهدات‌شان به توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا متعهد نیست، بلکه حملات تهاجمی و تروریستی‌شان را افزایش نیز داده‌اند.

امنیت ملی، طالبان را به تبانی با دیگر گروه‌های تروریستی خارجی به‌شمول شبکه‌ی القاعده متهم کرده و افزوده است این گروه با عدول از تعهدات بین‌المللی، حسن نیت دولت افغانستان را نادیده گرفته است.

ریاست امنیت ملی تأکید کرده است از هیچ کوششی برای جلوگیری از «پایمال شدن» خون کشته و زخمیان رویداد دیروز در سمنگان، دریغ نمی‌کند.

امنیت ملی همچنان به مردم کشور اطمینان داده است که به هیچ یک از گروه‌های تروریستی اجازه‌ی به زیر کشانیدن ارزش‌ها و دست‌آوردهای جمهوری اسلامی افغانستان را نمی‌دهند.

این درحالی است که روز گذشته نخست یک موتربمب طالبان در برابر ساختمان‌های ریاست امنیت ملی و شهرداری سمنگان منفجر شد. به دنبال آن، دو مهاجم مسلح این گروه وارد ساختمان ریاست امنیت ملی شدند.

عبدالطیف ابراهیمی، والی سمنگان گفته بود مهاجمان لباس امنیت ملی به تن داشتند.

به گفته‌ی او، در این حمله‌ی طالبان، ۱۱ نیروی امنیت ملی به‌شمول یک زن کشته و بیش از ۶۰ نفر دیگر به‌شمول غیرنظامیان زخمی شده‌اند.

این حمله‌ی طالبان با واکنش‌های گسترده مواجه شد. رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی به آن واکنش نشان داده و گفتند تشدید جنگ و خشونت به روند صلح آسیب می‌رساند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز این حمله را محکوم کرد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز به این حمله‌ی طالبان واکنش نشان داده و آن را خلاف تعهد این گروه به کاهش خشونت خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.