• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۸
  • ساعت: ۰۹:۳۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39406
پرینت
گزارش تازه سیگار نشان می دهد

امریکا ۹ میلیارد دلار روی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه خود گفته است امریکا از ۲۰۰۲ میلادی بدینسو، ۸٫۹۴ میلیارد دالر را روی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، مصرف کرده است.

سیگار در تازه‌ترین گزارش خود ادعا می‌کند ارزش مواد مخدر غیرقانونی بسیار بزرگتر از ارزش صادرات تولیدات قانونی افغانستاان در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

این گزارش اذعان می‌دارد باوجود کاهش ۲۰ درصد کشت کوکنار در ۲۰۱۸ در افغانستان، از زمان آغاز به کار دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) در سال ۱۹۹۴، همچنان افغانستان همچنان دومین کشور با کشت بیشترین مواد مخدر باقیمانده است.

سیگار همچنان تاکید ورزیده کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان به خاطر کمبود باران بوده نه تلاش های ضد مواد مخدر در افغانستان. کشت کوکنار، به عنصر اساسی در معیشت بسیاری از مردم افغانستان تبدیل شده است.

سیگار در این گزارش خود نگاشته است عمدتاً رقم افغان‌هایی که در کشت مواد مخدر و کار در مزارع کوکنار مصروف اند یا هم در تجارت مواد مخدر غیرقانونی دخیل می‌باشند، بیشتر از رقم سربازان اردوی ملی و نیرو های امنیتی افغانستان است.

اما وزارت داخله با این ادعای سیگار موافق نبوده و آن را به چالش می کشد.

اینکه باوجود تلاش ها و هزینۀ هنگفت در مبارزه با مواد مخدر، چرا حکومت و جامعۀ بین المللی قادر به کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان نشده است، فدا محمد الفت صالح، رئیس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگۀ افغانستان به این باور است که حکومت این کشور نتوانست دست خریداران بین المللی را کوتاه کند.

آقای الفت صالح گفته است:”به همین دلیل موفقیت قابل ملاحظه یی در عرصۀ محو قاچاق مواد مخدر به دست نیامده است”.

میرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت داخلۀ افغانستان اما می گوید “ایالات متحده روی دلایل اصلی و ریشه یی این موضوع تمرکز نکرده است. مردم اینجا {به افغانستان} آمدند و مقادیر هنگفت پول را سرمایه گذاری کردند، اما این سرمایه گذاری ها در مسیر نادرستی انجام شده است”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.