• انتشار: 7 ژانویه 2017
  • ساعت: 14:06
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 17280
پرینت

امریکا ۳۰۰ سرباز به هلمند می فرستد

نیروی دریایی امریکا گفته است که حدود ۳۰۰ سرباز را در بهار سال اینده به ولایت هلمند در افغانستان می فرستد.

نیروی دریایی ایالات متحده امریکا در اعلامیه‎ای گفته است که به درخواست فرماندهی مرکزی امریکا و نیروی امریکا در افغانستان «حدود ۳۰۰ سرباز دریایی برای حمایت از “ماموریت حمایت قاطع” ناتو در بهار ۲۰۱۷ به ولایت هلمند فرستاده می‌شوند.»

در این اعلامیه آمده است که این سربازان “به فرماندهان کلیدی قول اردوی ۲۱۵ اردوی ملی و پولیس ملی زون ۵۰۵ آموزش و مشورت می‌دهند”.

نیروی دریایی ایالات متحده امریکا افزوده است: «مشورت‌دهی و یاری به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در حفظ دست‌آوردهایی که به صورت مشترک با افغان‌ها ایجاد کرده ایم، کمک می‌کند.»

سربازان دریایی امریکا، نخستین نیرویی بودند که بعد از حمله تروریستی ۱۱ سپمتبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده امریکا، به کشور فرستاده شدند. در جریان این ماموریت، چندین هزار تن از این سربازان در هلمند که منطقه تولید مواد مخدر است، مستقر شده و مصروف جنگ علیه شورشگری طالبان بودند.

در سال ۲۰۱۴ زمانی که ناتو قوای جنگی خود را از کشور خارج کرد و مسئولیت جنگ علیه طالبان را به عهده نیروی امنیتی کشور گذاشت، نیروی دریایی ایالات متحده امریکا ولایت هلمند را ترک کرد.

حکومت بارک اوباما که در آستانه ختم دوره کاری‌اش قرار دارد، امیدوار بود که تا همین سال ۲۰۱۷ اکثریت نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کند و نیروی کوچکی در افغانستان باقی بماند.

اما ایالات متحده امریکا هنوز ۸۴۰۰ پرسونل نظامی در افغانستان دارد و حالا نیروی بحری این کشور دوباره به هلمند برمی‌گردد.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروی امریکا و ناتو در افغانستان، در اوایل ماه دسمبر گفته بود که حکومت افغانستان تنها بر ۶۴ درصد جمعیت ۳۰ میلیونی‌اش کنترول مستقیم دارد، در حالی که این میزان در اوایل سال ۲۰۱۶، ۶۸ درصد بود.

او گفته بود که طالبان به خصوص در ولایت هلمند فعال است و با قاچاقبران مواد مخدر کار می‌کنند: «ارتباطی میان شورشگری و شبکه‌های جنایتکار در هلمند وجود دارد و این مساله جنگ هلمند را دشوار ساخته است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.