سیاستِتیتر یک

امریکا: چرخ بال های افغانستان در ازبکستان و تاجیکستان به طالبان تحویل داده نمی شود

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، گفت موضوع هلی کوپترهای قوایی هوایی افغانستان که با سقوط دولت پیشین کابل به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان منتقل شدند از سوی امریکا در دست بررسی است.

وی تاکید کرد این چرخ بال ها احتمالا به افغانستان تحویل داده نمی شود.

جان کربی که روز گذشته در یک نشست مطبوعاتی سخن می گفت، افزود ایمن تر است این چرخ بال ها به افغانستان فرستاده نشود تا مورد استفاده امارت اسلامی قرار گیرد.  

وی تاکید کرد امریکا هنوز تصمیم مشخصی در مورد این چرخ بال ها اتخاذ نکرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که امارت اسلامی هفته گذشته از کشورهای تاجیکستان و ازبکستان خواست چرخ بال ها و طیاره های قوای هوایی افغانستان را به امارت اسلامی تحویل دهد.

باید گفت با سقوط دولت پیشین و تسلط دوباره طالبان برخی پیلوت های افغان با چرخ بال ها و طیاره های نظامی به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان گریختند.

مولوی محمد یعقوب، وزیر دفاع امارت اسلامی، هفته گذشته گفت طالبان موافق نیست این چرخ بال ها ضبط شوند با از سوی هر یک از کشورها مورد استفاده قرار گیرند.

مولوی یعقوب تاکید نمود:«محترمانه از ازبکستان و تاجیکستان می خواهم صبر ما را امتحان نکند و ما را وادار به روی دست گرفتن تمام اقدامات تلافی جویانه ننماید.»

پیلوت های افغان آموزش دیده توسط امریکا با تسلط دوباره طالبان با استفاده از طیاره های قوای هوایی افغانستان خود و فامیلشان را به ازبکستان رساندند. گفته می شود در حدود چهل طیاره به شمول طیاره های جنگی ای-۲۹ و چرخ بال های بلک هاک به ازبکستان منتقل داده شده است.

از سویی هم مقامات ازبکستان اوایل ماه سپتامبر سال گذشته میلادی اعلام کردند صدها پیلوت افغان که با طیاره های نظامی به صورت غیرقانونی وارد خاک این کشور شده بودند را دیپورت کرده است.

طبق توافق امریکا با ازبکستان نزدیک به چهارصد و پنجاه شهروند عمدتا پیلوت های پیشین افغان از ازبکستان به پایگاه نظامی امریکا در امارات متحده عربی منتقل شدند.

سرنوشت طیاره های جنگی قوای هوایی افغانستان اما هنوز مشخص نیست. قبل از سقوط حکومت پیشین افغانستان صد و شصت و چهار هواپیمای جنگی در اختیار داشت که از این تعداد تنها هشتاد و یک فروند باقی مانده و بقیه از افغانستان خارج شده اند.

.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا