• انتشار: ۳ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۵۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68794
پرینت

امریکا و طالبان مذاکرات شان را در دوحه از سر می گیرند

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید که هیاتی از این کشور هفته آینده عازم دوحه پایتخت قطر می گردد تا در آنجا با نمایندگانی از طالبان روی موضوعات مختلفی به شمول مبارزه علیه تروریسم گفتگو کنند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز گذشته (سه شنبه ۲ قوس) گفت هیاتی از امریکا به رهبری «توماس وست» نماینده این کشور در امور افغانستان و جایگزین زلمی خلیلزاد هفته آینده به دوحه پایتخت قطر می رود تا با نمایندگانی از طالبان در آنجا دیدار کنند.

پرایس افزوده در این مذاکرات که مدت زمان آن دو هفته طول خواهد کشید، طرفین در خصوص موضوعات مختلفی از جمله مبارزه علیه شبکه های تروریستی به شمول داعش و القاعده، موضوع تامین مسیری امن برای خروج شهروندان امریکایی و افغان های همکار با امریکا و در نهایت مسئله کمک های بشردوستانه و اقتصادی برای افغانستان گفتگو خواهند کرد.

توماس وست که جایگزین زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان تعیین شده رهبری این هیات از امریکا را برای مذاکرات با طالبان بر عهده خواهد داشت.

هنوز از جانب طالبان مشخص نیست که چه کسانی در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

اولین دیدار توماس وست در این سمت با نمایندگان طالبان دو هفته پیش در حاشیه نشست تروئیکای توسعه یافته در اسلام آباد پاکستان بود.

گفتنی است که اولین دور از مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان پس از قدرت در افغانستان در تاریخ ۱۷ میزان در دوحه برگزار شد.

طالبان با وجود گذشت ۱۰۰ روز از به قدرت رسیدن در افغانستان همچنان توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و دارایی های خارجی بانک مرکزی افغانستان نیز توسط امریکا مسدود شده است.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان بارها از امریکا خواسته تا این دارایی ها را ازاد کند و ان را وسیله ای برای فشار علیه طالبان استفاده نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.