• انتشار: 17 جولای 2019
  • ساعت: 12:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36015
پرینت
غنی در مصاحبه با شبکه تی آر تی ترکیه عنوان کرد

امریکا و طالبان روی یک توافق ابتدایی قبل از انتخابات به نتیجه رسیده اند

محمداشرف غنی می‌گوید امریکا و طالبان به توافق رسیده‌اند که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به یک توافق ابتدایی صلح دست یابند.

آقای غنی در مصاحبه با شبکه جهانی “تی آر تی” ترکیه که روز گذشته (سه‌شنبه ۲۵ سرطان) در فیسبوک رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر شد، گفت توافق احتمالی صلح میان ایالات متحده و طالبان بالای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاثیری نخواهد گذاشت.

وی بیان داشت صلحی که بالای انتخابات تأثیر گذار باشد آن صلح میان حکومت افغانستان و طالبان خواهد بود نه میان ایالات متحده و طالبان.

محمداشرف غنی خاطر نشان ساخت امریکا و دیگر مذاکره کننده‌ها به توافق رسیده‌اند که پیش از برگزاری انتخابات به یک توافق ابتدایی صلح دست یابند.

آقای غنی گفت: “انتخابات مهم است زیرا انتخابات بر اساس قانون یک پروسه حتمی می‌باشد. رییس جمهور آینده افغانستان من باشم یا فردی دیگری باید برای صلح تعهد داشته باشد به خاطری که این روند نیاز به تصامیم مشکل و چانه زنی ها دارد و او باید بتواند مردم را نیز راضی بسازد.”

وی، ایجاد احتمالی حکومت موقت در افغانستان را بی اساس خواند و گفت رییس جمهور بعدی بر اساس انتخابات تعیین خواهد شد.

محمداشرف غنی هم‌چنان در این مصاحبه به مذاکرات صلح با طالبان اشاره کرد و گفت مردم افغانستان امارت طالبانی را که به گفته وی بر آنان تحمیل شده بود نمی‌‌پذیرند.

او گفت: “صلح باید در داخل چوکات جمهوریت تأمین شود نه امارت.”

آقای غنی ضمن تأکید بر این‌که فقط حکومت افغانستان صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد صلح با طالبان را دارد گفت که می‌خواهد در دو مرحله با طالبان توافق صورت گیرد.

به گفته او، نخست توافق ابتدایی پیش از انتخابات ریاست جمهوری که امیدوار است تا اول سپتمبر سال‌جاری صورت گیرد و در مرحله دوم، پس از انتخابات ریاست جمهوری، توافق همه جانبه صورت گیرد.

این در حالی است که پیش از این نیز مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در سفرش به کابل گفته بود که احتمال دارد امریکا و طالبان تا ماه سپتامبر به یک توافق دست یابند.

جان بس سفیر امریکا در کابل نیز به تازگی گفته است که خاتمه جنگ در افغانستان برای کشورش در اولویت قرار دارد اما او افزود که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با کمیسیون مستقل انتخابات به همکاری های شان دوام خواهند داد.

جان بس گفت که ممکن هر دو پروسه همزمان به پیش بروند.

اما بسیاری از اعضای شورای ملی و آگاهان امور بر این باورند که صلح در اولویت جامعه جهانی قرار گرفته و احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

اما حکومت افغانستان و کمیسیون انتخابات بارها تاکید کرده اند که انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن (۶ میزان سال جاری) برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.