سیاست

امریکا و سازمان ملل خطاب به طالبان: ممنوعیت تحصیل دختران مانع رسمیت تان می شود

امریکا و سازمان ملل متحد خطاب به طالبان گفته اند که ادامه ممنوعیت دختران از تحصیل به تلاش های آنها برای کسب مشروعیت بین المللی صدمه می زند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا هشدار داد این تصمیم طالبان اگر سریعا عوض نشود، باعث صدمه به رشد اقتصادی و مردم افغانستان می گردد و همچنین تلاش های آنان [طالبان] برای کسب مشروعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود دسترسی به آموزش یک حق انسانی است و ایالات متحده بهانه های طالبان برای ادامه ممنوعیت دختران از تحصیل را غیرقابل قبول می داند.

بلینکن علاوه کرد: «ما در کنار تمامی دختران افغان و خانواده های آنان هستیم که تحصیل را به عنوان راهی برای رشد اجتماعی و اقتصادی افغانستان می بینند.»

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان متحد نیز گفته است این تصمیم طالبان نه تنها نقض حقوق زنان و دختران برای دسترسی مساوی به تحصیل است، بلکه مشارکت زنان در آینده افغانستان را نیز با خطر مواجه می سازد.

وی از مقام های طالبان خواست که بدون هیچ معطلی مکاتب را به روی دختران باز کنند.

لازم به ذکر است که وزارت معارف امارت اسلامی علیرغم وعده های قبلی برای بازگشایی مکاتب دخترانه، در اولین ساعات شروع سال تحصیلی با صدور اطلاعیه ای فوری دختران بالاتر از صنف ششم را مجددا از ادامه تحصیل بازداشت.

در اطلاعیه وزارت معارف طالبان آمده است که بازگشایی مجدد مکاتب دخترانه منوط به دستوری مستقیم رهبری طالبان پس از طراحی لباسی متناسب با رسم و رواج افغانی است.

در همین حال، سهیل شاهین که به عنوان نماینده امارت اسلامی طالبان در سازمان ملل معرفی شده در صحبت با یک رسانه خارجی، به جامعه جهانی اطمینان داد که ممنوعیت ادامه تحصیل دختران تنها یک «تاخیر تخنیکی» است که پس از رفع آن دختران می توانند به تحصیل بپردازند.

او گفت که موضوع تنها به نحوه لباس دختران مربوط می شود که پس از طراحی لباس مجدد آنها می توانند به مکاتب برگردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا