• انتشار: 17 مارس 2019
  • ساعت: 11:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33184
پرینت

امریکا و اروپا تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه وضع کردند

۸ مقام روسی که در تنش اخیر تنگه کرچ در شمال دریای سیاه دست داشتند از سوی اتحادیه اروپا در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند و امریکا نیز چندین مقام روسی را تحریک کرد.

اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۴ حوت، چندین فرد، نهاد نظامی و امنیتی و نیز افسران مرزبانی روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

افراد تحریم‌شده‌ به دست داشتن در تنش اخیر میان کشتی‌های اوکراین و نیروی دریایی روسیه در تنگه کرِچ، واقع در میان دریای آزوف و دریای سیاه نقش متهم هستند. اتحادیه اروپا می‌گوید این افراد «بدون هیچ دلیل موجهی به قهر نظامی» متوسل شده‌اند.

در تنش میان نیروی دریایی اوکراین و گارد ساحلی روسیه در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در تنگه کرِچ، روس‌ها سه کشتی اوکراینی و سرنشینان آن‌ها را با توسل به نیروی نظامی متوقف کردند. کشتی‌های اوکراینی قصد ورود به دریای آزوف را داشتند.

ملوانان اوکراینی تا به امروز در بازداشت روس‌ها هستند. اتحادیه اروپا در ماه دسامبر ۲۰۱۸ خواستار آزادی فوری آن‌ها شده بود، اما روسیه به این درخواست اروپا اعتنایی نکرد.

بنابر گفته مقام‌های اتحادیه اروپا، کسانی که در فهرست تحریم‌ها قرار گفته‌اند فرمانده و جانشین فرمانده بخش امنیت مرزی سرویس مخفی جمهوری خودخوانده «کریمه و سواستوپول» و سه افسر گارد ساحلی روسیه و فرمانده یک زیردریایی روسی است.

علاوه بر این‌ها فرماندهان دو پست کنترل مرزی و یک فرمانده نظامی روسیه نیز در فهرست تحریم‌ها جای گرفته‌ا‌ند. سفر این افراد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع و دارایی‌های آن‌ها در این کشورها مسدود شده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم‌زمان با قراردادن این افراد در فهرست تحریم‌های خود، تحریم‌های موجود علیه مقام‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به مدت شش ماه دیگر – تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۹ – تمدید کردند.

بنابر گفته مقام‌های اتحادیه اروپا، هم‌اکنون ۱۷۰ فرد و ۴۴ نهاد و سازمان روسی در فهرست تحریم‌های اروپا قرار دارند.

تحریم‌های امریکا

هم‌زمان با اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا نیز شماری از مقام‌ها و نهادهای روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

به گفته رابرت پالادینو، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه امریکا، این تحریم‌ها پاسخی به اقدام روسیه در توقیف سه کشتی اوکراینی در تنگه کرِچ در ماه نوامبر گذشته است.

طبق گفته پالادینو ۶ فرد و ۸ نهاد نظامی روسیه هدف تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا قرار گرفته‌اند.

تنش میان مسکو و غرب از سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه آغاز شد. روسیه پس از اشغال نظامی کریمه، در این شبه‌جزیره یک همه‌پرسی برگزار و آن را به خاک خود ملحق کرد. جامعه جهانی اقدام روسیه را اشغال می‌داند و الحاق کریمه به خاک روسیه را نپذیرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.