• انتشار: 18 جولای 2019
  • ساعت: 14:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36046
پرینت
حامد کرزی:

امریکا نباید با دیگر کشورها روی صلح افغانستان معامله کند

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، معامله امریکا با سایر کشورها روی صلح افغانستان را قابل قبول نمی داند.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان گفت جنگ کنونی افغانستان را پاکستان و امریکا به صورت مشترک آغاز کرده‌اند و این دو کشور باید به این جنگ پایان دهند.

آقای کرزی امروز پنج‌شنبه(۲۷ سرطان) در یک نشستی که به منظور بررسی روند صلح افغانستان در کابل برگزار شده بود، تاکید کرد امریکا باید در مورد روند جاری صلح وضاحت دهد تا این روند به یک بحران دیگر در کشور منجر نگردد.

او خاطر نشان کرد روند جاری صلح باید زمینه را طوری فراهم کنند که افغانستان میزبان نشست‌های صلح باشد نه مهمان و نیز تمامی مردم افغانستان خود را در آینه صلح یکجا ببینند.

حامد کرزی بیان داشت او آماده هرنوع همکاری در روند صلح است، ولی امریکا و کشورهای دیگر نباید بر سر این روند معامه کنند که مورد قبول نیست.

به گفته او، باید کشورهای منطقه به ویژه هند و ایران در روند صلح افغانستان سهیم شده و نباید از این روند دور نگهداشته شوند.

او روند کنونی صلح را مهم خواند و گفت در این روند باید تهداب یک افغانستان جدید گذاشته شود نه اینکه تهداب کج گذاشته شود و بحران دیگری را عامل گردد.

به گفته وی، هیچ کشوری از همسایگان افغانستان نباید روند جاری صلح را یک تهدید برای خود بدانند بلکه باید این روند را به دید یک فرصت جدید بر بنیاد منافع ملی خود ببینند و امریکا نیز باید به تمامی کشورهای منطقه در این مورد اطمینان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.