• انتشار: 27 جولای 2020
  • ساعت: 11:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46274
پرینت
هشدار ملا برادر به امریکا

امریکا طبق برنامه افغانستان را ترک نکند، طالبان تصامیم لازم را خواهد گرفت

رئیس دفتر سیاسی طالبان در دو حه قطر هشدار داد در صورتیکه امریکا طبق برنامه تعیین شده در توافق نامه صلح افغانستان را ترک نکند، طالبان تصامیم لازم را خواهند گرفت.

ملا غنی برادر که با خبرگزاری ایرانی «تسنیم» صحبت می کرد تاکید نمود براساس توافق نامه صلح امضا شده میان طالبان و امریکا در اوایل سال جاری در دوحه، نیروهای خارجی می بایست در یک بازه زمانی چهارده ماهه افغانستان را ترک کنند.

وی افزود:«تطبیق مفاد توافق نامه صلح با امریکا تاکنون مثبت بوده است: براساس اعلام امریکایی ها پنج پایگاه در افغانستان توسط امریکایی ها خالی شده، تعداد سربازان این کشور در افغانستان به ۸۶۰۰ کاهش یافته است و این روند همچنان ادامه دارد.»

 ملا غنی برادر هشدار داد در صورتیکه نیروهای خارجی طبق برنامه تعیین شده افغانستان را ترک نکنند، امارت اسلامی تصامیم لازم را اتخاذ خواهد نمود.»

رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به مذاکرات بین الافغانی اشاره کرد و گفت هیچ توافق پنهانی بین امریکا و طالبان وجود ندارد.

وی افزود طالبان خواهان رهایی زندانیان خود از سوی حکومت افغانستان بر اساس توافق صلح امضا شده با امریکا در دوحه قطر هستند تا زمینه آغاز مذاکرات بین الافغانی فراهم شود.

به گفته ملاغنی برادر آزادی ۵ هزار زندانی طالبان از شرایط توافق نامه صلح دوحه می باشد.

ملا برادر در مورد موضوع قدرت نیز گفت طالبان خواهان تاسیس یک حکومت اسلامی فراگیر هستند و قصد ندارند قدرت را در انحصار خود بگیرند، تمام افغان ها حق دارند در خدمت به کشور و حکومت اسلامی خود سهم بگیرند.

این در حالی ست که حکومت افغانستان تاکنون نزدیک به ۴۴۰۰ زندانی طالب را آزاد کرده اما قصد ندارد ۶۰۰ زندانی باقی مانده طالبان را به دلیل دست داشتن در جرایم جنگی طبق توافق نامه صلح طالبان با امریکا آزاد کند.

حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان دو روز پیش گفت حکومت افغانستان باقی مانده زندانیان طالبان را آزاد نمی کند چون آنها در جرایم جنگی و قاچاق دست داشته اند.  

وی افزود آزادی زندانیان و سطح بالای خشونت ها از سوی طالبان از موانع آغاز مذاکرات بین الافغانی می باشد.

از سویی هم رئیس جمهور غنی در سفرش به نیمروز گفت حکومت افغانستان از موضع قدرت در مذاکرات بین الافغانی حضور خواهد یافت.

وی همچنین تاکید کرد روی جمهوریت که همه افغان ها به آن افتخار می کند و در مورد افغانستان خطر نمی کند.

این همه د رحالی ست که مذاکرات بین الافغانی قرار است در آینده نزدیک شروع شود اما تاریخ دقیقی هنوز برای آن اعلام نشده است.

از سویی هم زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در مورد صلح افغانستان دور تازه ای از سفرهای زنجیره ای خود به پنج کشور را روز جمعه آغاز کرد. دوحه اولین مقصد خلیلزاد است.

به گفته وزارت خارجه امریکا خلیلزاد در دوحه و کابل در مورد موضوعات باقی مانده پیرامون مذاکرات بین الافغانی به ویژه آزادی زندانیان و کاهش خشونت بحث و گفت و گو خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.