سیاست

تبدیل جنگ به تجارت؛ دلیل شکست امریکا و سقوط دولت پیشین در افغانستان

جنگ امریکا در افغانستان میلیاردها دالر برای پیمانکاران نظامی سود داشته است.

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت برون سپاری نظامی توسط وزارت دفاع امریکا برای جنگ در عراق و افغانستان پس از یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ نزدیک به چهارده تریلیون دالر هزینه داشته است.

یک تاجر کالیفرنیایی که صاحب یک مشروب فروشی در قرقیزستان بود از طریق تجارت سوخت میلیاردها دالر درآمد به جیب زد.

براساس گزارش یک مترجم افغان از طریق قرارداد تهیه سرتختی برای نیروهای امریکایی در افغانستان صاحب چنان درآمدی شد که توانست یک ایستگاه تلویزیونی و یک خط هوایی تاسیس نماید.  

گزارش می افزاید دو گارد ارتش امریکا از اوهایو که برای ارتش امریکا در افغانستان مترجم استخدام می کرد توانست از طریق قراردادهای فدرالی چهار میلیارد دالر به دست بیاورد.

در گزارش همچنین به چندین مورد پولشویی و اختلاس اشاره شده است.

براساس گزارش، وزارت دفاع امریکا شش میلیون دالر در پروژه خرید ۹ بز ایتالیایی جهت توسعه بازار کشمیره افغانستان هزینه کرد در حالیکه چنین پروژه ای هرگز تطبیق نشد.

تحلیل گران سیاسی معتقدند امریکا در افغانستان به این دلیل شکست خورد که جنگ به یک تجارت تبدیل شده بود.

مقدم امین، تحلیل گر سیاسی، می گوید یکی از دلایل اصلی شکست امریکا و سقوط حکومت پیشین افغانستان این بود که جنگ به یک تجارت تبدیل شده بود.

صادق حمید زوی نیز گفت فساد در سطح بالا وجود داشت و حتی در معاش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نیز اختلاس صورت می گرفت.

 گزارش به نقل از برخی مقامات نظامی امریکا می نویسد برون سپاری به پیمانکاران برای عملیات ها ضروری بوده است.

کریستوفر میلر، سرپرست وزیر دفاع دولت ترامپ، گفت جنگ با تعداد نیروهای نظامی کمتر از درگیری های گذشته و بدون برنامه مستلزم استفاده از پیمانکاران برای انجام عملیات ها می باشد.

از سویی هم طالبان در واکنش به این گزارش وال استریت ژورنال گفته است علیرغم تزریق پول های بسیار کلان، افغانستان هنوز آباد نشده است.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت: «پول های زیادی به افغانستان آمد اما دولت پیشین بسیار فاسد بود و هرگز از این پول ها برای توسعه افغانستان استفاده نشد.»

بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز در یک نظرسنجی دریافت که تنها پانزده درصد از میلیاردها دالری که برای پروژه های بازسازی در افغانستان اختصاص یافته بود، به مصرف رسید.

گزارش وال استریت ژورنال می افزاید یک سوم تا نصف چهارده تریلیون دالری که برای جنگ در افغانستان و عراق هزینه شد به جیب پیمانکاران رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا