• انتشار: ۸ ثور ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۰۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 57467
پرینت

امریکا سامانه راکتی هیمارس را به افغانستان منتقل می کند

ارتش مرکزی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سامانه راکتی «هیمارس» از کویت در حال انتقال به افغانستان است تا از روند خروج نیروهای آمریکایی محافظت کند.

بیانیه می‌افزاید که هیمارس یک سیستم تسلیحاتی دقیق است که بطور شبانه‌روزی می‌تواند اهداف را در فاصله ۴۳ مایلی (۶۹.۲ کیلومتر) هدف قرار دهد.

سیستم توپخانه موشکی با تحرک‌پذیری بالا یا به اختصار «هیمارس» یک سامانه موشکی سبک است که روی کامیون نصب می‌شود.

این سیستم موشکی می‌تواند با شلیک کلاهک‌های خوشه‌ای به عنوان یک سلاح ضد نفر با دامنه نفوذ وسیع یا به عنوان یک سلاح ضد زره در برابر تجهیزات سنگین استفاده شود و با توجه به سبک بودن به راحتی در میدان نبرد به نقطه دلخواه حرکت کند.

این سامانه همچنین می‌تواند راکت‌های هدایت‌شونده و غیر هدایت‌شونده را شلیک کرده و یا به جای آن یک موشک بالستیک زمین به زمین تاکتیکی تا برد ۳۰۰ کیلومتر را حمل و شلیک کند.

این سامانه موشکی در حالی به افغانستان منتقل خواهد شد که «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پیش‌تر گفته بود؛ برای خروج ایمن نیروها از افغانستان با حضور مدت‌دار یک ناو هواپیمابر و اعزام چند فروند بمب‌افکن B-52 موافقت شده است.

پیش از این نیز «وال‌استریت ژورنال» به نقل از مقامات دفاعی آمریکا نوشته بود که قرار است در مجموع ۶ فروند بمب‌افکن B-52 به منطقه اعزام شوند.

چهار فروند از این بمب‌افکن‌ها در قطر فرود آمده‌اند و مقامات ارشد نظامی آمریکا نیز از اعزام ۶۵۰ نیروی تازه نفس آمریکایی دیگر به افغانستان در آینده نزدیک خبر داده‌اند.

رسانه آمریکایی «گری زون» چندی قبل نوشت که «جو بایدن» در پی خصوصی‎‌سازی جنگ افغانستان است و ۱۸هزار نیروی قراردادی پنتاگون، نیروهای ویژه، سربازان اجیر و نیروهای اطلاعاتی آمریکا در افغانستان باقی خواهند ماند.

این رسانه آمریکایی افزود که حضور گسترده نیروهای قراردادی در افغانستان منعکس‌کننده استراتژی واشنگتن برای برون‌سپاری جنگ افغانستان به‌سود شرکت‌های امنیتی خصوصی و به‌عنوان ابزاری برای فاصله گرفتن از جنگ و انتقادات است.

گری‌زون نوشت که آمریکا به‌دلیل اهمیت بسیار بالای ژئواستراتژیک افغانستان هرگز این کشور را ترک نمی‌کند، این کشور با چین و ایران مرز مشترک دارد و به روسیه نیز نزدیک است و حضور در افغانستان آمریکا را قادر می‌سازد در نزدیکی دشمنان خود پایگاه داشته باشد، از سوی دیگر منابع عظیم معدنی این کشور به‌ارزش ۳ تریلیون دلار را به کنترل در آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.