• انتشار: 5 سپتامبر 2020
  • ساعت: 17:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48129
پرینت
رئیس پیشین آی اس آی پاکستان:

امریکا سالانه ۵۰۰ میلیون دلار به طالبان رشوه می دهد

رییس سابق آی اس آی گفت طالبان نقش اصلی را در آیندۀ افغانستان دارند و علاوه بر آنها چهره‌هایی مثل عبدالله عبدالله و محمدمحقق نیز در نظام آینده نقش خواهند داشت.

رییس سابق استخبارات پاکستان می‌گوید رییس‌جمهور کنونی افغانستان بر این کشور تحمیل شده و در آینده افغانستان هیچ نقشی نخواهد داشت.

به نقل از «پاکستان تودی»، اسد درانی رییس سابق آی‌اس‌آی پاکستان گفت «اشرف غنی» رییس جمهور کنونی افغانستان را تحمیل شده خواند و گفت غنی پس از توافق صلح هیچ نقشی در آینده افغانستان نخواهد داشت.

وی افزود: ما نگران آینده افغانستان نیستیم، طالبان موقعیت غالبی دارد، آنها در جنگ علیه نیروهای امریکایی پیروز شده‌اند.

درانی ادامه داد پاکستان نقش عمده‌ای در آینده افغانستان ندارد و به نفع اسلام‌آباد نیز نیست تا برای ایفای نقش در آینده این کشور دخیل شود. او گفت پاکستان برای بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان ده سال پیش برنامه‌ریزی کرده بود.

رییس سابق آی اس آی گفت طالبان نقش اصلی را در آیندۀ افغانستان دارند و علاوه بر آنها چهره‌هایی مثل عبدالله عبدالله و محمدمحقق نیز در نظام آینده نقش خواهند داشت.

او گفت مذاکرات سختی میان بازیگران داخلی برسر تقسیم قدرت آغاز خواهد شد.

این مقام سابق پاکستان افزود اسلام‌آباد یک بلوک منطقه‌یی را با اشتراک روسیه، چین، ایران و ترکیه در خصوص تصمیم دربارۀ آیندۀ افغانستان شکل داده است. اما پاکستان نقش مرکزی را در آینده ایفا خواهد کرد.

او تصریح کرد: «این بلوک همچنین به حل مسایل در خاورمیانه و هند نیز کمک خواهد کرد. در افغانستان، هدف اصلی ما قبلاً برآورده شده است و ما روند صلح در افغانستان بین طالبان ایالات متحده و افغانستان را تسهیل کرده‌ایم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که گفتگوهای داخل افغانستان نیز موفقیت‌آمیز است و تصمیم گیری در مورد آینده توسط خود افغان‌ها انجام می‌شود.»

درانی گفت ایالات متحده سالانه میلیاردها دالر را با هزینه روی ارتش افغانستان هدر داده است. وی ایالات متحده را به پرداخت مخفیانه سالانه ۵۰۰ میلیون دالر رشوه به طالبان متهم کرد. وی گفت پس از شکست جهان (ناتو)، طالبان اکنون قابل مهار نیستند.

اسد درانی همچنین تصریح کرد نقش عربستان سعودی در افغانستان پایان یافته است. او افزود نقش عربستان در پاکستان پس از امتناع اسلا‌م آباد از ورود به جنگ یمن نیز به پایان رسیده است.

این جنرال بازنشسته تاکید کرد طالبان پس از شکست ناتو غیرقابل توقف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.