برگزیده هادیدگاه هاسیاست

امریکا رصد مناطق تحت کنترل طالبان را متوقف کرده‌است

این درحالی‌ست که امریکا پیش از این مناطق تحت کنترل طالبان و حکومت افغانستان و شرایط تحولات امنیتی را رصد و بررسی می‌نمود و نتایج آن را معیار سنجش پیشرفت‌های امنیتی قرار می‌داد.

این معیار در حالی کنار گذاشته شده است که گروه طالبان عملیاتی را تحت نام «الفتح» با هدف تشدید جنگ علیه نیروهای افغان و مأموریت حمایت قاطع اعلام کرده است.

اداره بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی تازه که سه‌شنبه‌شب گذشته همگانی شد، اعلام کرد ارتش امریکا دیگر ساحات و حدود کنترل دولت و نیز مناطق تحت تصرف طالبان را رصد و سنجش نمی‌کند.

ارتش امریکا در تماس با گزارش‌گر سیگار این موضوع را تأیید کرده است.

مأموریت حمایت قاطع نیز به سیگار گفته است سنجش و بررسی ساحات زیر کنترل دولت و مخالفان مسلح اهمیت راهبردی محدود داشته و کم‌تر براساس آن تصمیم گرفته می‌شده است.

اما جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، به رویترز گفته است: «مسأله بسیار روشن است، این تصمیم سبب شده است تا مالیات‌دهنده‌گان امریکایی اطلاعات بسیار کم‌تری درباره میزان موفقیت یا شکست سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان در اختیار داشته باشند.»

پیش‌تر سیگار و دیگر نهادهای مربوط، با استفاده از سنجش و رصد ارتش امریکا از ساحات، کنترل طرف‌های درگیر جنگ و میزان نفوذ آن‌ها را اعلام می‌کرد.

در ماه‌های اخیر گفت‌وگوهای گرم و جدی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در پیوند به روند صلح افغانستان در جریان است. قرار است که ششمین دور دیدار رسمی نماینده امریکا و گروه طالبان امروز آغاز شود. در پنج‌بار گفت‌وگوی رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان که تاکنون انجام شده، تنها روی پیش‌نویس خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی توافق شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا