• انتشار: 28 نوامبر 2020
  • ساعت: 13:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51304
پرینت
پس از توافق صلح با طالبان

امریکا ده پایگاه خود در افغانستان را بسته است

پس از امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان در ماه فبروری، پنج‌ پایگاه امریکا در ولایت‌های ارزگان، هلمند، لغمان و پکتیا بسته شدند. هم‌چنان در سال جاری خورشیدی نیز پنج‌ پایگاه دیگر در ولایت ننگرهار، بلخ، کابل، فاریاب و زابل بسته شده اند.

اخیرا روزنامه‌ی واشنگتن ‌پست، گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد، امریکا پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، ده پایگاه‌ نظامی اش را در افغانستان بسته است.

بر اساس گزارش واشنگتن ‌پست،  پس از امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان در ماه فبروری، پنج‌ پایگاه امریکا در ولایت‌های ارزگان، هلمند، لغمان و پکتیا بسته شدند. هم‌چنان در سال جاری خورشیدی نیز پنج‌ پایگاه دیگر در ولایت ننگرهار، بلخ، کابل، فاریاب و زابل بسته شده اند.

هرچند در گزارش آمده است پیامدهای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، روشن نیست؛ اما با بسته‌شدن این پایگاه‌ها هزاران سرباز امریکایی از این کشور خارج شده اند.

یک مقام امریکایی ‌‌به شرط افشا نشدن نامش به واشنگتن ‌پست گفته است در مورد انتقال یا تحویل تجهیزات نظامی این پایگاه‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان گفت‌وگوها جریان دارد و تا اکنون مشخص نیست که چه تصمیمی گرفته خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این گفته می‌شد،  تجهیزات و وسایل نظامی پایگاه‌ها پیش از بسته‌شدن به نیروهای امنیتی افغانستان داده می‌شد.

در همین حال یک مقام دیگر امریکایی به این روزنامه گفته است که با وجود کاهش نیروهای آن‌ها در افغانستان، هنوز حمله‌های هوایی علیه گروه داعش ادامه دارد.

با این حال بر اساس موافق‌نامه‌ی که میان امریکا و طالبان در ده حوت سال گذشته‌ی خورشیدی امضا شد، قرار شد که در در ظرف ۱۳۵ روز سطح نیروهای امریکایی به ۸۶۰۰ نفر برسد. هم‌چنان امریکا، متحدان آن و ائتلاف، نیروهای خود را از ۵ پایگاه در افغانستان خارج کنند.

با این همه تا هنوز روشن نیست که چند پایگاه نیروهای امریکایی در افغانستان فعال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.