• انتشار: 13 آگوست 2019
  • ساعت: 13:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36723
پرینت

امریکا حملات خود علیه طالبان و مشورت دهی به نیروهای افغان را متوقف می کند

بر اساس اعلام یک رسانه امریکایی قرار است عملیات نظامی امریکا علیه طالبان و مشورت دهی آنها به نیروهای افغان را متوقف کنند.

همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در دوحه رسانه‌ی امریکایی «نیوزویک» به نقل از مقام‌های ارشد وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) گزارش داد به تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده شده تا تمامی عملیات جنگی تهاجمی در برابر طالبان را محدود و مشورت دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را متوقف کنند.

در این گزارش که امروز (سه‌شنبه، ۲۲ اسد/ ۱۳ آگست) منتشر شده تأکید شده دولت رییس‌جمهور ترمپ کاهش قدرت/حضور نیروهای امریکایی در افغانستان (شش هزار سرباز) را به‌عنوان ابزاری برای نهایی کردن جزئیات فنی گفت‌وگوهای صلح بین رهبری طالبان، پیشنهاد داده است.

مقام‌های پنتاگون همچنان گفته‌اند آمار کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان هرچند بسته به روند درگیری دوام‌دار و مذاکرات برای پایان دادن به آن است، اما موضوعی است که تغییر خواهد کرد. براساس این گزارش، مأموریت حمایت قاطع حاضر به ارایه‌ی دیدگاه در این مورد نشده است.

در همین حال سانی لِگِت، یک سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صحبت با رسانه‌ها این گزارش را رد و گفته است تا کنون هیچ دستوری مبنی بر محدودسازی عملیات جنگی در برابر طالبان را دریافت نکرده و تغییری در عملیات جنگی‌شان رخ نخواهد داد.

از سویی هم این گزارش در حالی منتشر شده است که در تاریخ یازدهم اسد روزنامه واشنگتن‌پُست نیز گزارش کرده بود حکومت ایالات متحده‌ی امریکا به رهبری رییس‌جمهور ترمپ در حال آمادگی برای بیرون کردن حدود شش هزار سربازش از افغانستان است.

در گزارش این روزنامه به نقل از چند مقام امریکایی آمده بود آمادگی‌ها برای خروج هزاران سرباز، براساس یک توافق اولیه میان امریکا و طالبان، گرفته می‌شود.

هرچند تا کنون از توافق اولیه میان امریکا و طالبان گزارشی منتشر نشده، اما دو طرف روز گذشته (دوشنبه، ۲۱ اسد) همزمان با پایان هشتمین دور مذاکرات اعلام کردند این مذاکرات بسیار مفید بوده است. دو طرف همچنان اعلام کردند که در مورد گام‌های بعدی مذاکرات صلح با رهبران‌شان مشورت خواهند کرد.

امریکا در حال حاضر ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد که هشت هزار و ۴۷۵ نفرشان در چارچوب مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو برای آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان کار می‌کنند و باقی سربازان نیز نقش حمایتی، انجام عملیات هوایی، آموزش نیروهای ویژه‌ی افغان را دارند.

در گزارش واشنگتن‌پُست آمده بود با کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان، شمار این نیروها به هشت تا نُه هزار نفر خواهد رسید. موضوعی که در گزارش «نیوزویک» نیز به آن اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.