اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

امریکا به دنبال راهی است تا پول در اختیار مردم افغانستان قرار دهد

وزیر خارجه امریکا می گوید که کشورش به دنبال راهی می گردد تا از آن طریق بتواند نقدینگی را به طور مستقیم در اختیار مردم افغانستان قرار دهد، بدون آنکه طالبان از آن منفعت ببرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا روز سه شنبه (۳۰ قوس) در یک نشست خبری گفت که دولت امریکا به دنبال راهی می گردد تا از طریق آن بتواند بدون آنکه طالبان منفعتی ببرند، نقدینگی در اختیار مردم افغانستان قرار دهد.   

آنتونی بلینکن گفت: «ما به دنبال راه هایی می گردیم تا بتوانیم نقدینگی را مستقیما در اقتصاد افغانستان تزریق نماییم تا مردم به پول دسترسی داشته باشند. برای انجام این کار، با نهادهای بین المللی، شرکا و همکاران منطقه ای مان در تلاش هستیم تا مکانیزمی ایجاد کنیم که طالبان اما از آن منفعت نبرند.»

آقای بلینکن افزود: «از بحران انسانی در افغانستان کاملا آگاه هستیم، و با آمدن زمستان این شرایط بدتر نیز می گردد؛ بخاطر همین بیشترین تمرکز را هم اکنون داریم تا با همکاران منطقه ای و شرکای مان در این خصوص کار کنیم.»

وزیر خارجه امریکا گفت: «می خواهیم بزرگترین کشور فراهم کننده کمک های بشردوستانه به افغانستان باشیم.»

او افزود: «تاکنون چندین جواز برای کمک های بشردوستانه به افغانستان صادر کردیم تا از این رو، نهادها و کشورها با ارائه کمک به افغانستان نگرانی از بابت نقض تحریم ها نداشته باشند.»

وی همچنین گفت که امریکا اخیرا در زمینه آزادسازی ۲۸۰ میلیون دالر کمک از طریق یک صندوق وجهی برای بازسازی افغانستان اشتراک داشته است.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، امریکا حدود ۹٫۵ میلیارد دالر از دارایی های نقدی بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور را مسدود کرد تا به دست طالبان قرار نگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا