• انتشار: 20 آگوست 2020
  • ساعت: 16:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47467
پرینت
نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان:

امریکا به حکومت کنونی افغانستان وفادار نمی ماند

نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید ایالات متحده در افغانستان نه تنها در شکست دادن طالبان که در ایجاد یک حکومت قوی برای سرکوب کردن این گروه ناکام بوده است.

لورل میلر، نماینده‌ ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان، روز چهارشنبه (۲۹ اسد) در گفتگویی که توسط بنیاد امریکایی «بروکینگز» امریکایی انجام شد، گفت «در دوران جنگ سرد امریکا با شبکه‌ حقانی و شماری از افراد دیگر کار می‌کرد؛ اما بعدتر این شبکه دشمن ایالات متحده شد».

خانم میلر که در حال حاضر، رییس بخش آسیایی گروه بین‌المللی بحران نیز است، در این برنامه گفت ممکن است امریکا با چهره‌های دیگر در افغانستان وارد شراکت شود.

وی در ادامه گفت امریکا تنها در شکست طالبان ناکام نبوده، بلکه به دنبال ایجاد یک حکومت هم نبوده که بتواند به تنهایی طالبان را شکست دهد.

این دیپلمات پیشین امریکایی با اشاره به روند صلح همچنین گفت وضعیت در افغانستان برای یک توافق صلح در حال پیشرفت نیست، بلکه در حال بدترشدن می‌باشد.

وی در عین حال هشدار داد خروج امریکا از افغانستان بدون دست‌یافتن به یک توافق صلح، منجر به یک جنگ داخلی دوام‌دار خواهد شد.

در حال حاضر، محور تلاش‌ها برای تامین صلح، کشاندن طالبان به میز مذاکره است.

رهایی کامل ۵ هزار زندانی این گروه که پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بود، تاکنون انجام نشده‌است.

حکومت تاکنون ۴ هزار و ۶۸۰ زندانی طالبان را رها کرده؛ اما ۳۲۰ زندانی دیگر طالبان تاکنون در زندان هستند. این افراد شامل ۴۰۰ زندانی خطرناک گروه طالبان‌ اند که گفته می‌شود در پی مخالفت شماری از کشورها با رهایی آن‌ها، آزاد نشده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.