اقتصادِتیتر یک

امریکا: برنامه ای فوری برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان وجود ندارد

جان ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد برنامه فوری برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان وجود ندارد.

دارایی های بانک مرکزی افغانستان پس از سقوط دولت پیشین کابل در تاریخ پانزده آگوست از سوی امریکا و غرب بلوکه شد.

اظهارات خانم ساکی در پاسخ به سخنان اخیر امیرخان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی، با اسوشیتدپرس که گفته بود طالبان خواهان روابط نیک با امریکاست و واشنگتن باید دارایی های بلوکه شده افغانستان را آزاد سازد، مطرح می شود.

متقی گفته بود تحریم ها بر افغانستان و بلوکه شدن بیش از ده میلیارد دالر از دارایی های افغانستان در بانک های خارجی که بخش اعظم آن در امریکاست، سودی نخواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید گفت در حال حاضر برنامه ای برای آزاد سازی پول های بلوکه شده افغانستان وجود ندارد.

خانم ساکی در یک کنفرانس مطبوعاتی در امریکا گفت دلایل زیادی برای غیرقابل دسترس بودن این دارایی های بانک مرکزی افغانستان وجود دارد.

 به گفته خانم ساکی یکی از دلایل مراحل قانونی در حال انجام مطرح شده توسط قربانیان حادثه یازده سپتامبر می باشد. این مراحل قانونی نمی تواند نایده گرفته شود و همین خود سبب تعلیق موقت اقدامات برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان شده است: این تعلیق ممکن است حداقل تا پایان سال یا شاید هم بیشتر به طول بینجامد.

وی اما گفت امریکا در حال کار روی چگونگی رساندن پول به دست مردم افغانستان که با بحران انسانی مواجه شده اند، می باشد بدون اینکه این پول به دست طالبان بیفتد.

خانم ساکی افزود امریکا باید مطمئن شود که چگونه پول های بلوکه شده پس از آزاد شدن به طور مستقیم به دست مردم افغانستان می رسد و به سود طالبان تمام نمی شود.

وزارت امور خارجه امریکا نیز گفت از سی و یک آگوست به بعد امریکا به طور مستقیم به ۴۷۹ شهروند امریکا و ۴۵۰ ساکن دائمی قانونی کمک کرده افغانستان را ترک کنند و در امریکا ساکن گردند.

از سویی هم وزارت دفاع امریکا روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای امریکایی دخیل در حمله هوایی بیست و نهم آگوست در کابل که منجر به کشته شدن ده غیرنظامی از جمله هفت کودک عضو یک خانواده گردید، را مجازات نمی کند. امریکا این حمله هوایی را یک اشتباه اسف بار خواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا