سیاست

امریکا برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در قطر پایگاه می سازد

جان اف کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز (جمعه، ۱۱ سرطان)، گفت این مرکز در قطر به منظور حمایت مالی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به ویژه نیروی هوایی افغانستان ایجاد می‌شود.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا تصریح کرد برای حضور دیپلماتیک این کشور در افغانستان و پشتیبانی از نیروهای امنیتی، یک واحد نیروی جدیدی زیر نام «نیروهای امریکایی افغانستان رو به جلو» ایجاد شده است.

این نیروها در کابل مستقر خواهند شد و فرماندهی آن را پیتر وازلی، فرمانده نیروی دریایی امریکا بر عهده دارد.

طبق اعلام پنتاگون، تأمین امنیت دیپلمات های امریکایی، کمک به تأمین امنیت میدان هوایی کابل، ادامه مشورت‌‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در صورت ضرورت و اجرای عملیات‌های ضد تروریسم از مسوولیت‌های این فرماندهی خواهد بود.

از سویی دیگر، وزارت دفاع امریکا می‌گوید مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان از اسکات میلر به کنت مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا موسوم به «سنتکام» سپرده می‌شود.

طبق اعلام این وزارت، میلر وظایف و مسوولیت‌های نیروهای امریکایی در افغانستان را تا هفته‌های آینده به مک کنزی منتقل خواهد کرد.

کربی افزود مک کنزی روند پشتی‌بانی لوژستیکی، مالی و فنی از نیروهای امنیتی افغانستان و نیز عملیات‌های ضد تروریسم را پس از خروج سربازان امریکایی بر عهده خواهد داشت.

به گفته کربی،  تغییر در ساختار رهبری نیروهای امریکایی در افغانستان و ترک کردن میدان هوایی بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی امریکا، نشان‌دهنده حضور کم سربازان امریکایی در افغانستان است.

در همین حال، سخنگوی پنتاگون گفت خروج امن و منظم سربازان امریکایی از افغانستان، این کشور را قادر می‌کند تا حضور دیپلماتیک خود را برای حمایت از مردم و حکومت افغانستان و جلوگیری از مبدل شدن دوباره افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم حفظ کند.

به گفته کربی، بر اساس دستورالعمل تعیین شده از سوی رییس جمهور و وزارت دفاع امریکا، سربازان این کشور تا پایان ماه آگست از افغانستان خارج خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا