سیاست

امریکا با هواپیماهای شرکت آریانا پناهجویان افغان را از کابل تخلیه می کند

شبکه ان بی سی امریکا گزارش کرده که دولت بایدن به طور غیرمستقیم از طریق دولت قطر به شرکت هوایی آریانای افغانستان پول پرداخت می کند تا افغان های واجد شرایط اسکان در ایالات متحده را از کابل به دوحه منتقل کند.

این شبکه به نقل از منابع خود می گوید که دولت قطر نیز که به عنوان حافظ منافع امریکا در افغانستان می باشد، تکت های شرکت آریانا را برای این پناهندگان تهیه می کند.

دولت امریکا طالبان را یک گروه تروریستی می شناسد و براساس قوانین این کشور اجازه ندارد که با یک گروه و یا فرد متهم به تروریسم از منابع دولتی استفاده کند.

شبکه ان بی سی اما می گوید که منابع دولتی به این شبکه گفته اند که برای تخلیه افغان های واجد شرایط هیچ گزینه ای جز استفاده از هواپیماهای شرکت آریانا ندارند.

این شبکه می افزاید که طی دو ماه گذشته حدود ۲۵۰۰ پناهجوی افغان با پروازهای آریانا از کابل به دوحه منتقل شده اند اما سازمان های حامی پناهندگان در امریکا نگران اند که طالبان هر لحظه این برنامه را متوقف کنند.

این سازمان‌ها می‌گویند که دستکم ۱۶۰ هزار افغان به خاطر کار با حکومت و نیروهای امریکایی در ۲۰ سال گذشته واجد شرایط اسکان در ایالات متحده اند. به این ترتیب، خروج آنان چندین سال را در بر خواهد گرفت.

گفتنی است که طالبان در ماه جنوری پرواز هواپیماهای اجاره ای از کابل به دوحه را متوقف کردند.

به گفته منابع امریکایی، طالبان نمی‌خواستند که این پروازها به عنوان پروازهای «تخلیه» در رسانه‌ها تحت پوشش خبری قرار گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا