اقتصاد

امریکا با طالبان روی ساز و کاری برای استفاده از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان کار می کند

روزنامه واشگنتن پست نوشته است که دولت امریکا با طالبان روی ایجاد یک مکانیزم در حال کارند تا طالبان بتواند از ذخایر ارزی بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان در امریکا برای مهار گرسنگی و بحران بشری در کشور استفاده کند.

این روزنامه افزوده مقام های امریکایی در گفتگو با طالبان مکانیزمی را مطرح کرده اند که مامورین و متخصصین بانک مرکزی افغانستان با استفاده از ذخایر بلوکه شده بتوانند ثبات و رونق را به اقتصاد افغانسان بازگردانند.

واشنگتن پست علاوه می کند که ظاهرا راه کارهایی نیز در نظر گرفته شده تا طالبان نتوانند از این پول برای مقاصد دیگر استفاده کنند.

گفتنی است که دولت امریکا در ماه فبروری اعلام کرد که نیمی از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان در امریکا به خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر اختصاص خواهد یافت و نیمی دیگر نیز برای کمک های بشردوستانه برای مردم افغانستان مصرف می گردد.

پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، حدود ۹ میلیارد دالر از دارایی های افغانستان در بانک های خارجی مسدود گردید تا این منابع به دست طالبان نیفتد.  

مقام های طالبان با بیان این که دارایی های بلوکه شده در خارج از کشور متعلق به مردم افغانستان است، تاکنون بارها از امریکا خواسته اند این دارایی ها را آزاد سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا