• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۲:۳۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 50222
پرینت
کارشناسان و منابع امنیتی:

امریکا با صلح نیابتی به دنبال غارت منابع معدنی افغانستان است

رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، گفت صلح نیابتی در افغانستان با هدف بازگشت آرامش به کشور نیست بلکه مهمترین هدف آن غارت منابع کشور است.

برخی از کارشناسان و منابع امنیتی کشور می گویند امریکا و تعدادی از کشورهای غربی با طرح صلح نیابتی به دنبال غارت منابع معدنی افغانستان می باشند.

به گفته آنها آمریکا و انگلیس برای شناسایی و غارت منابع معدنی افغانستان در مناطق هلمند و اطراف پایگاههای آمریکا، اقدام به حفاری های زیاد و مشکوک برای شناسایی معادن کرده اند.

یک مقام امنیتی ارشد پیشین کشور نیز گفت زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفت و گوهایی را در این زمینه با مقامات افغان آغاز کرده است.

رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، روز پنجشنبه گذشته در صفحه فیسبوک خود نوشت صلح نیابتی در افغانستان با هدف بازگشت آرامش به کشور نیست بلکه مهمترین هدف آن غارت منابع کشور است.

وی اضافه کرد علاوه بر آمریکا و انگلیس، ارتش پاکستان، قطری‌ها و دیگر بازیگران بزرگ به بهانه توسعه اقتصادی پسا صلح افغانستان درحال برنامه‌ریزی برای غارت منابع افغانستان هستند.

نبیل خاطرنشان کرد سراج‌الدین حقانی، دستیارش ذبیح‌الله معروف به «مهندس» را نزد ملابرادر فرستاده است تا با گروه شرکت‌های قطری به نام بنیاد «Al Atiyyah» در مورد معاملات تجاری‌ که باعث تقویت وضعیت مالی آینده طالبان می‌شود، مذاکره کند.

رئیس پیشین امنیت ملی گفت خلیل زاد نیز همراه با آدام بوهلر مدیرعامل شرکت مالی توسعه بین‌المللی آمریکا نشست‌هایی با طالبان در دوحه با حمایت مالی قطری‌ها برگزار کرده‌اند. 

وی افزود: برای پاکستان، طالبان و آمریکایی‌ها در قطر برای تسهیل گفت وگوهای صلح، پاداشی در نظر گرفته شده است.

نبیل گفت طالبان، پاکستان، قطر و آمریکا به بهانه توسعه اقتصادی پسا صلح در حال غارت منابع معدنی افغانستان هستند.

گفت وگوهای بین  الافغانی صلح که حدود یک و نیم ماه پیش در دوحه پایتخت قطر آغاز شد، تاکنون پیشرفت محسوسی نداشته است.

برخی سیاستمداران افغان می گویند آمریکایی ها به دنبال برقراری صلح در کشور نیستند بلکه روند صلح با هدف تاثیر گذاری بر انتخابات امریکا دنبال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.