• انتشار: ۷ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۳۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55807
پرینت
هشدار نهادهای استخباراتی امریکا به بایدن

امریکا اگر بدون توافق طالبان با حکومت افغانستان را ترک کند، طالبان طی دو سال افغانستان را می گیرد

نهادهای استخباراتی امریکا به جو بایدن هشدار داده اند که خروج بدون توافق تقسیم قدرت بین طالبان و حکومت طالبان سبب می شود طالبان بخش های زیادی از افغانستان را طی دو سال تحت کنترل خود در بیاورند.

نهادهای استخباراتی امریکا، به جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور، هشدار داده‌اند اگر سربازان امریکایی پیش از توافق‌ طالبان با حکومت افغانستان این کشور را ترک کنند، احتمال دارد این گروه در دو یا سه سال آینده، بخش‌های بیشتری در افغانستان را زیر کنترل خود در آورند.

نیویارک تایمز، به نقل از یک منبع آگاه اطلاعاتی امریکا، روز جمعه (۶ حمل/ ۲۶ مارچ)، نوشت تسلط طالبان بر بخش‌هایی از افغانستان، امکان بازسازی گروه تروریستی القاعده را نیز به دنبال خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، برخی از مقام‌های امریکا که طرف‌دار نگهداری سربازان امریکایی در افغانستان هستند، از این اطلاعات استفاده می‌کنند تا نیروهای این کشور، پیش‌تر از وقت تعیین شده در افغانستان بمانند.

نیویارک تایمز نوشته است که این اطلاعات طبقه‌بندی شده، سال گذشته برای دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا تهیه شده بود.

این گزارش در حالی به نشر می‌رسد که جو بایدن، رییس‌جمهور روز پنج‌شنبه (۵ حمل/ ۲۵ مارچ)، در نخستین نشست خبری خود گفت که به دلیل مشکلات فنی، خروج نیروها از افغانستان در ماه می خیلی دشوار خواهد بود.

گروه طالبان در واکنش به این اظهارات جو بایدن، گفته است که اگر سربازان امریکایی پیش از زمان باقی‌مانده در افغانستان بمانند، حملات علیه آن‌ها از سر گرفته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.