سیاست

امریکا: امارت اسلامی باید داعش را سرکوب کند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، گفت ایالات متحده در مورد به رسمیت شناختن طالبان هنوز تصمیمی نگرفته است.

آقای وست افزود امریکا خواهان تشکیل یک دولت فراگیر و عمل به تعهدات بین المللی در افغانستان است.

نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان به طلوع نیوز گفت:«هنوز تصمیمی در مورد رسمیت نگرفته ایم. فکر می کنم کشورهای زیادی هم نگرفته اند. در مورد رفتار با افغان ها منتظر مشاهده عملکردهایی مسئولیت پذیر هستیم: سرنوشت زنان بازداشت شده به ویژه زنان معترض، پایان انحصار و خشونت باید مورد بحث قرار گیرد.»

آقای وست تاکید کرد امریکا نگران گسترش احتمالی داعش و القاعده در افغانستان است.

وی گفت:«داعش دشمن مشترک امریکا و افغانستان است و امریکا از امارت اسلامی می خواهد در نابودی این گروه موفق عمل کند.»

توماس وست افزود:« بدون شک امریکا نگران طبیعت تلاش طالبان برای مبارزه با داعش است اما منتظر موفقیت طالبان در این امر می باشد. امریکا نمی خواهد هیچ نیروی داعش شاخه خراسان در افغانستان فعالیت داشته باشد. منتظریم با گرم شدن هوا عمل کرد طالبان را ببینیم و دیگر هیچ یک از آن حملات را شاهد نباشیم.»

از سویی هم مقامات امارت اسلامی تاکید دارند به هیچ گروهی اجازه نمی دهند از خاک افغانستان کشور دیگری را تهدید کند.

عبدالسلام حنفی، معاون دوم نخست وزیر امارت اسلامی، در مجلس تجلیل از دومین سال توافق نامه صلح طالبان با امریکا در کابل گفت طالبان در توافق صلح خود با امریکا متعهد شده اند به هیچ گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه کشور دیگری را ندهند.

حنفی تاکید کرد در توافق صلح دوحه طالبان وعده سپرده و بر این وعده خود پایبند است.

توماس وست همچنین گفت جنگ اوکراین ممکن است توجه جهان به افغانستان را کاهش دهد و امریکا نگران وضعیت انسانی در افغانستان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا