امنیت و جرایم

امریکا اقدام طالبان در صدور مجوز پرواز اتباع امریکایی از کابل را ستود

آمریکا گفت، طالبان پس از صدور مجوز نخستین پرواز چارتری حامل خارجی‌ها از جمله اتباع آمریکایی و ساکنان دیگر کشورها برای خروج از فرودگاه کابل، کاری حرفه‌ای و موثر انجام داده است.

به گفته “امیلی هورن” سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، هواپیمای خطوط هوایی قطر به سلامت در فرودگاه دوحه به زمین نشست و این نخستین گام مثبت از سوی طالبان است که واشنگتن دو دهه با آن درگیر نبرد بود.

وی با اشاره به فرودگاه بین‌المللی کابل گفت: طالبان در روند تسهیل خروج شهروندان آمریکایی و ساکنان با اسناد و اوراق هویتی قانونی و دائمی به وسیله هواپیماهای چارتری از فرودگاه کابل همکاری کرده است. ما به این تلاش‌ها برای تسهیل خروج و سفر ایمن و با نظم تمامی شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که برای ما کار می‌کردند و دوست دارند افغانستان را ترک کنند، ادامه می‌دهیم.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اما تعداد دقیق افرادی را که با این هواپیماهای چارتری به دوحه رسیدند اعلام نکرد با این حال، گزارش‌هایی درباره ۲۰۰ مسافر منتشر شده است.

پرواز این هواپیمای چارتی نخستین پرواز از کابل از زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تصرف این شهر در ۱۵ اوت به دست طالبان است.

بر اساس اعلام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ۶۰۰۰ شهروند آمریکایی و دیگر اتباع این کشور با اوراق سکونت دائم از افغانستان خارج شده‌اند. کاخ سفید اعلام کرده که تنها ۱۰۰ نفر همچنان در این کشور مانده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا