امنیت و جرایمبین المللسیاست

افغانستان را ترک نمی کنیم

طبق برنامه های جاری، ایالات متحده آمریکا تصمیم دارد شمار سربازان خود را پس از پایان سال ۲۰۱۶، از حدود ۱۰،۰۰۰ سرباز فعلی به ۱،۰۰۰ تن کاهش دهد.

اما اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در رابطه با ملاحظاتی که وی در هفته گذشته در نشست ناتو ابراز داشته گفت “برای ایالات متحده امریکا مهم می باشد که « گزینه های خود را برای سال ۲۰۱۶ و فراتر از آن تدوین کند و خود را با برنامه حضور ایالات متحده امریکا متکی بر اوضاع جاری انطباق بدهد”.

در همین حال گفته می شود که دولت آقای اوباما به خاطر برنامه بیرون کشیدن سربازان خود مورد انتقاد قرار دارد؛ مخالفان حکومت می گویند که این حرکت افغانستان را برای حملات بیشتر طالبان مساعد می کند؛ با توجه به این که چندی پیش طالبان موفق شدند شهر کندز را به تصرف خود درآورند.

اما یک پاسخ سریع از سوی نیروهای امنیتی کشور که توسط ایالات متحده امریکا آموزش دیده اند، سرانجام منجر به عقب نشینی طالبان گردید.

کارتر طی یک کنفرانس در واشنگتن گفت “مهم است که این چیزها را گفت، زیرا روایتی که ما افغانستان را ترک می کنیم، خود شکنی است.”

نیروهای ناتو از سال ۲۰۰۱ به اینسو در افغانستان حضور دارند.

هرچند ایالات متحده امریکا بزرگترین قطعات سربازان را در افغانستان دارد، کارتر در هفته گذشته گفت که چندین وزیر دفاع کشورهای عضو ناتو به وی گفته اند که آن ها می خواهند در مورد تعدیلات در برنامه های کنونی غور کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا