• انتشار: 28 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41195
پرینت
در دور تازه مذاکرات قطر

امریکا از طالبان خواسته با کاهش خشونت طولانی مدت در افغانستان موافقت کند

یک منبع نزدیک به گفت و گوهای صلح در دوحه قطر می گوید امریکا از طالبان خواسته برای تسهیل امضای توافق نامه صلح با کاهش خشونت طولانی مدت در افغانستان موافقت کنند.

به گفته این منبع، طالبان اکنون این خواست آمریکایی ها را با رهبری شان در میان گذاشته و رای زنی‌ها در این باره ادامه دارند.

درهمین حال، منابع در قطر می‌گویند نشست‌ها میان نمایندگان آمریکا و طالبان در این روزها با کندی و توام با وقفه به پیش می رود.

این در حالیست که یک عضو دیگر گروه طالبان ابراز داشته است  گفتگوهای صلح آمریکا و طالبان بار دیگر متوقف شده است و طالبان درخواست آمریکا مبنی بر قبول کاهش خشونت دایمی در افغانستان را رد کرده‌اند.

دور جدید گفتگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان یک و نیم ماه پیش در دوحه قطر از سر گرفته شد و پس از یک هفته به گونه موقت متوقف شد. دو طرف اعلام کردند برای مشوره بیشتر با رهبران‌شان گفتگوها را موقتا متوقف کرده‌اند.

دو هفته پیش بار دیگر نمایندگان آمریکا و طالبان پشت میزهای مذاکره نشستند. طالبان اعلام کردند طرح کاهش خشونت را به زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان سپرده‌اند.

مولانا جلال‌الدین شینواری، لوی سارنوال در زمان طالبان در این باره گفت: «قبلا آمریکایی‌های از طالبان خواسته بودند که قبل از امضای توافقنامه صلح یا آتش‌بس کنند یا هم کاهش خشونت را قبول کنند که نمایندگان سیاسی طالبان در این ارتباط به مدت یک ماه با رهبری شان مشوره کردند تا به مدت هفت الی ده روز موافقت کاهش خشونت را از رهبری شان به دست بیاورند.»

وی بیان داشت:«حالا آمریکا‌یی‌ها از طالبان خواسته اند که با کاهش خشونت به شکل دایمی موافقت کنند که طالبان تاهنوز به خواست آمریکایی‌ها تن نداده است.»

تاهنوز نمایندگان امریکا و طالبان رسما در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

اما حکومت افغانستان اعلام کرده است که طرح کاهش خشونت مبهم بوده و جنبه عملی ندارد و باید طالبان آتش‌بس عمومی را پذیرفته و وارد گفتگوهای بین‌الافغانی شوند.

پس از این موضع‌گیری حکومت افغانستان، نمایندگان آمریکا از طالبان خواسته‌اند که طالبان باید آتش‌بس را بپذیرند و یا هم زمان کاهش خشونت را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.