• انتشار: 10 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:27
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 38538
پرینت
در دیدار هیأت مجلس سنای امریکا با غنی در کابل مطرح شد

امریکا از صلحی حمایت می کند که بقای نظام جمهوری را در افغانستان تضمین کند

هیأت مجلس سنای امریکا تأکید کرد در روند صلح افغانستان باید دستاوردهای دو دهه‌ی گذشته، به‌شمول حقوق زنان نیز حفظ شود.

یک هیأت از مجلس سنای امریکا در دیدار با محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور اعلام کرد امریکا از روند صلحی در افغانستان استقبال می‌کند که منجر به دوام نظام جمهوری شود.

 در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، آمده است این دیدار شام دیروز (چهارشنبه، ۱۷ میزان) در کابل صورت گرفت.

به نقل از اعلامیه، هیأت مجلس سنای امریکا تأکید کرد در روند صلح افغانستان باید دستاوردهای دو دهه‌ی گذشته، به‌شمول حقوق زنان نیز حفظ شود.

این هیأت همچنان با اشاره به تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان، آن را موفق خواند و افزود برگزاری این انتخابات برای تحکیم نظام مردم‌سالار مهم می‌باشد.

هیأت مجلس سنای امریکا در حالی این گفته‌ها را در مورد صلح افغانستان بیان می‌کند که دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری این کشور در شانزدهم سنبله اعلام کرده بود نُه دوره مذاکرات با طالبان را به دلیل کشته‌شدن یک سرباز امریکایی و یازده نفر دیگر در یک حمله‌ی طالبان در کابل متوقف کرده است.

هرچند گروه طالبان پس از توقف مذاکرات، بارها به از سرگیری مذاکرات تمایل نشان داد، اما آقای ترمپ تأکید کرده است مذاکره با طالبان منتفی است.

از سویی هم، پیش از این زلمی خلیل‌زاد گفته بود که او در نُه دور مذاکره با طالبان، با این گروه در اصول به توافق رسیده است و منتظر تأیید رییس‌جمهور دونالد ترمپ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.