• انتشار: 3 آگوست 2020
  • ساعت: 10:27
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 46480
پرینت
تبانی روسیه با طالبان ثابت شود

امریکا از روسیه پاسخ می خواهد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز داشت: «روسیه از تجربه های گذشته می‌داند که اگر گزارش های اخیر درباره اقدامات بدخواهانه روسیه در قبال امریکایی ها در افغانستان ثابت شود، این‌کشور بهای آنرا خواهد پرداخت – حتی اگر این قیمت هرگز علنی نشود».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیاناتی هشدار داد اگر گزارش “تبانی” روسیه با گروه طالبان تایید شود، ایالات متحده روسیه را به پاسخ‎‍‌گویی وادار خواهد ساخت.

 رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مقاله‌ای که نشریه واشنگتن پست منتشر کرد ابراز نمود اگر ثابت شود روسیه به شبه نظامیان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پول داده است، ایالات متحده قاطعانه واکنش نشان خواهد داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز داشت: «روسیه از تجربه های گذشته می‌داند که اگر گزارش های اخیر درباره اقدامات بدخواهانه روسیه در قبال امریکایی ها در افغانستان ثابت شود، این‌کشور بهای آنرا خواهد پرداخت – حتی اگر این قیمت هرگز علنی نشود».

پیش از این ، نیویورک تایمز مقاله ای را منتشر کرده بود که در آن ، با استناد به مقامات آمریکایی ناشناس گفته شد که اطلاعات نظامی روسیه، طی سال گذشته به جنگجویان طالبان در بدل کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان “پاداش” ارائه داده است. به گفته این روزنامه، این اقدامات در بحبوحه مذاکرات برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه افغانستان صورت گرفته است.

این روزنامه مدعی شده است که نیروهای طالبان یا سایر گروه های شبه نظامی افغان که ارتباط نزدیکی با طالبان دارند، موفق به کسب پول و جوایز نقدی در این مدت شده است.

گفتنی است ادعای تبانی روسیه و طالبان زمانی که برای نخستین بار از سوی New York Times مطرح شد در آن ادعا شد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در جریان آن بوده است.

ترامپ  در نخستین واکنش خود در رابطه به این موضوع گفت در جریان این گزارش نبوده است؛ چراکه منابع اطلاعاتی آمریکا به دلیل عدم وجود شواهد کافی ضرورتی به مطلع کردن او ندیده‌اند.

روسیه و طالبان هم در بیانیه‌های جداگانه این اتهام را رد کرده و آن را گامی در راستای مختل کردن روند صلح افغانستان تلقی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.