بین المللسیاست

امریکا آزمایش سامانه دفاعی اس-۴۰۰ توسط ترکیه را محکوم کرد

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز جمعه ۲۳ اکتبر (۲ آبان) اقدام ترکیه در آزمایش سامانه موشکی روسی اس-۴۰۰ را به «شدیدترین وجه ممکن» محکوم کرد و نسبت به «عواقب جدی» آن هشدار داد.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای با اشاره به آزمایش روز ۱۶ اکتبر سامانه دفاعی ترکیه گفت: «ما در موضع‌گیری‌مان شفاف و قاطع بوده‌ایم، سامانه عملیاتی اس-۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان یک متحد آمریکا و ناتو سازگار نیست.»

وی افزود: «ترکیه همین حالا از برنامه خرید جنگنده اف-۳۵ کنار گذاشته شده است و استفاده از سامانه اس-۴۰۰ مانعی مهم برای توسعه دیگر روابط دوجانبه خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، پیشتر در روز جمعه با رد انتقادات آمریکا اولین آزمایش سامانه دفاعی روسی را تایید کرده بود.

آقای اردوغان در استانبول به خبرنگاران گفت کشورش به آزمایش این سامانه ادامه خواهد داد.

وی افزود: «ما از آمریکا کسب مجوز نخواهیم کرد.»

وزارت خارجه آمریکا قبل از این مکررا هشدار داده بود که در صورت فعال شدن سامانه دفاعی اس-۴۰۰ ممکن است تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کند. این وزارتخانه هفته گذشته و در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آزمایش سامانه اس-۴۰۰ بیانیه‌ای در محکومیت آن صادر کرده بود.

روابط میان ترکیه و آمریکا از زمانی دچار تنش شد که آنکارا تصمیم گرفت به جای سامانه دفاعی آمریکایی «پاتریوت» اقدام به خرید سامانه دفاعی روسی اس-۴۰۰ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا