• انتشار: 22 دسامبر 2019
  • ساعت: 20:17
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40133
پرینت
واکنش های خارجی به اعلام نتیجه اولیه انتخابات

امریکا، سازمان ملل و فرانسه استقبال کردند

جان بس، سفیر امریکا در صفحه‌ی تویتر خود نگاشته است تمام افغان‌ها باید بدانند که این نتایج ابتدایی است، چند مرحله دیگر پیش از تصدیق نهایی نتایج باقی مانده است تا اینکه اعتماد افغان‌ها به نتایج حاصل شود.

جان بس سفیر امریکا در کابل و هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال کردند.

یوناما، نهادهای انتخاباتی افغانستان را به خاطر تلاش هایی که برای اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات انجام داده اند، «تحسین» کرده است.

تدامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «در تاریخ ۲۸ سپتمبر۲۰۱۹ ، شهروندان افغانستان با نادیده گرفتن تهدیدات امنیتی به پای صندوق های رای رفتند تا برای یک آینده ای بهتر رای بدهند. این رای دهندگان بخاطر انجام وظیفه مدنی شان شایسته تقدیر اند. حالا همه مقامات و طرف های دخیل افغانستان باید تعهد خویش را برای حفاظت و تکمیل انتخابات و محافظت از درستی مرحله نهایی این روند نشان دهند.»

آقای یاماموتو افزوده است: «هر تصمیمی که توسط نهادهای مدیریت انتخاباتی در مرحله نهایی این روند گرفته شود، باید دارای توجیهات قانونی و فنی باشد و به طور روشن برای مردم افغانستان توضیح داده شود.»

رییس یوناما گفته است: «همه نامزدان فرصت دارند تا نگرانی خود را از طریق میکانیزم مناسب و در زمان تعین شده مطابق با چارچوب مقررات و طرزالعمل های قانونی آن مطرح کنند. در عین حال، کمیسیون شکایات انتخابات وظیفه دارد تا هر شکایتی را که دریافت میکند به صورت شفاف و دقیق قضاوت کند تا روند انتخابات به طور معتبر آن تکمیل گردد.»

جان بس، سفیر امریکا در صفحه‌ی تویتر خود نگاشته است تمام افغان‌ها باید بدانند که این نتایج ابتدایی است، چند مرحله دیگر پیش از تصدیق نهایی نتایج باقی مانده است تا اینکه اعتماد افغان‌ها به نتایج حاصل شود.

در همین حال سفارت فرانسه در کابل نیز در اعلامیه ای گفته است حالا انتخابات باید تکمیل شود مردم افغانستان تا پایان کار شایسته یک روند قانونی، معتبر و بدون مناقشه می باشند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهور کشور پس از نزیک به سه ماه امروز(یکشنبه، ۱ جدی) اعلام شد.

بر اساس این نتایج محمد اشرف غنی رییس جمهوری فعلی با به دست آوردن « ۵۰٫۶۴» درصد آرا پیشتاز است.

عبدالله عبدالله از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با به‌ دست آوردن «۷۲۰۹۹۰» رای در جایگاه دوم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.