سیاستِتیتر یک

امرالله صالح: گزارش تازه یوناما در مورد جنایات طالبان ناقص و ناتکمیل است

امرالله صالح معاون پیشین ریاست جمهوری می گوید که گزارش تازه دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) درباره جنایت های طالبان ناقص و ناتکمیل است و این گزارش تنها یک گوشه بسیار کوچک از جنایت آنها را نشان می دهد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان روز گذشته (چهارشنبه ۲۹ سرطان) گزارشی درباره وضعیت حقوق بشری افغانستان طی ۱۰ ماه اول حاکمیت طالبان بر افغانستان را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که علیرغم بهتر شدن وضعیت امنیتی و کاهش چشمگیر خشونت های مسلحانه در سطح افغانستان، اما این دفتر همچنان ۲۱۰۶ مورد نقض حقوق بشر که شامل ۷۰۰ کشته و ۱۴۰۶ زخمی می باشد را یافته است.

براساس گزارش، عمده تلفات غیرنظامیان طی این مدت ناشی از حملات راه اندازی شده از سوی گروه داعش شاخه خراسان بوده که علیه اجتماع اقلیت های مذهبی و یا قومی صورت گرفته است.

دفتر یوناما می گوید گرچه مقام های فعلی افغانستان گام هایی را برای تامین امنیت و حفظ حقوق بشر مانند اعلام عفو عمومی برای اعضای نیروهای امنیتی سابق برداشته اند، اما همچنان مسئول بخش گسترده ای از موارد نقض حقوق بشر در سراسر افغانستان به شمول کشتار و بازداشت های خودسرانه می باشند.

طبق این گزارش، حذف زنان از اجتماع مانند عدم اجازه کامل حق کار، تحصیل و دیگر فعالیت های اجتماعی به زنان تاکنون برجسته ترین جنبه نقض حقوق بشری طالبان طی مدت زمان حاکمیت مجدد آنها بر افغانستان بوده است.

امرالله صالح معاون نخست دولت اشرف غنی در واکنش به این گزارش در صفحه فیسبوک خود نوشته است که «گزارش ملل متحد در مورد جنایت و قتل های خودسرانه توسط ملیشه های طالب ناقص و نا تکمیل است. آنچه نشر شده است یک گوشه بسیار کوچک جنایت این ملیشه های بی ادب و سراسر تعصب و جهل را بازتاب می دهد.»

وی افزوده «تنها در بغلان و پنجشیر بیشتر از ۲۵۰ نفر به ظن مخالفت با این گروه بدون هیچ پرسان و بازخواست به قتل رسیده اند. ملل متحد در سراسر افغانستان دسترسی ندارد و کارمندان محلی این نهاد جهانی زیر فشار روز افزون طالبان حقایق را کتمان می نمایند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا