• انتشار: 24 نوامبر 2020
  • ساعت: 18:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 51170
پرینت

امرالله صالح: مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان باید لغو گردد

امرالله صالح در پیوند به تعلیق روند رای‌دهی، گفته است؛ «من به شورای ملی افغانستان و در بحث پیش‌آمده به پارلمان به عنوان یکی از سه نهاد اساسی دولت افغانستان احترام قایل هستم؛ اما این احترام به معنای چشم‌پوشی از قانون‌شکنی توسط بعضی از اعضای شورای ملی بوده نمی‌تواند و نباید هم باشد».

حرف‌های اخیر معاون نخست ریاست‌جمهوری، سبب شد اعضای این مجلس، روند رای‌دهی به نامزدوزیران را به تعلیق درآورند. میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست روز سه‌شنبه (۴ قوس)، گفت به دلیل اتهام بستن معاون اول و برای حفظ حثیت مجلس نمایندگان در نهادهای قضایی این کشور شکایت درج خواهد کرد.

آقای رحمانی، اتهام‌های وارد شده بر اعضای مجلس را محکوم کرد و گفت: تا زمانی که معاون نخست در مورد حرف‌هایش سند ارایه نکند، روند رای‌دهی در حالت تعلیق است.

در همین حال، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در پیوند به تعلیق روند رای‌دهی، گفته است: «من به شورای ملی افغانستان و در بحث پیش‌آمده به پارلمان به عنوان یکی از سه نهاد اساسی دولت افغانستان احترام قایل هستم؛ اما این احترام به معنای چشم‌پوشی از قانون‌شکنی توسط بعضی از اعضای شورای ملی بوده نمی‌تواند و نباید هم باشد».

آقای صالح در ادامه گفت حساب وکلای پاک و واقعی یک‌طرف و هیچ‌گاه حرف او به آدرس آن‌ها نبوده است.

وی افزود: «اعضای پارلمان از جنس فرشته وملایک نیستند. نباید این ادعا را هم داشته باشند.»

معاون رییس‌جمهور از اعضای مجلس، خواست به جای سروصدا، به اصل متن میثاق امنیتی رجوع کنند.

این درحالی است که آقای صالح، روز دوشنبه (۳ قوس)، در روز نخست نشست ژنو، شماری از اعضای مجلس را به فسادهای بزرگ متهم ساخت و گفت هنگام آماده‌سازی سند بودجه اعضای این نهاد، وزیران را به خاطر تحمیل خواست‌های غیرقانونی شان، به برکناری تهدید می‌کنند.

او تاکید کرده بود تا اکنون هیچ عضو پارلمان، هزینه‌ی دست‌داشتن در فساد را نپرداخته است و برای تامین عدالت باید، به مصوونیت آنان پایان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.