• انتشار: 14 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48488
پرینت

امرالله صالح: طالبان در کوره جامعه ذوب می شوند

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور گفت در طول تاریخ هیچگاه زشتی بر زیبایی پیروز نشده و طالبان نیز به عنوان یک گروه زشت در دل جامعه ذوب می شود.

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید طالبان یک «گروه کوچک زشت و خشن» است و جمهوریت یک اکثریت ارزش‌محور و انسانی. او از مردم خواسته است تشویش نکنند و منتظر ذوب‌شدن طالبان در کوره‌ی جامعه باشند.

آقای صالح صبح امروز (دوشنبه، ۲۴ سنبله) در یک یادداشت فیس‌بوکی همچنان تأکید کرد تاریخ گواه پیروزی زشتی بر زیبایی نیست و نخواهد بود.

او با مقایسه‌ی نظام جمهوری اسلامی با رویکرد طالبان، نوشت جمهوریت نظام عدلی و قضایی دارد، اما طالبان به دادگاه صحرایی اعتقاد دارند.

به گفته‌ی او، همین امر سبب شده است که دولت افغانستان هزاران زندانی طالبان را در بند داشته باشند، اما آن طرف، طالبان هر کسی را که اسیر کرده، سر بریده‌اند.

معاون اول ریاست‌جمهوری در ادامه نوشت مردم در شهرها از طالبان نفرت دارند و ساکنان روستاهای تحت تسلط طالبان نیز برای رهایی از «چنگال» این گروه لحظه‌شماری دارند.

به گفته‌ی صالح، از دید طالبان معنای اقتصاد، باج‌گیری زیر نام عشر و صادرات منظم تریاک است که هر کسی به آن تمکین نکرد، با قمچین و یا مرمی مجازات می‌شوند.

آقای صالح این اظهارات را درحالی مطرح کرده است که روز شنبه هفته‌ی جاری مذاکرات صلح افغانستان رسما در دوحه، پایتخت قطر گشایش یافت.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در مراسمی به همین مناسبت در دوحه سخنرانی کرد. او روز گذشته در یک نشست خبری گفت تلاش شد تا بیانیه‌ی او با خواست مردم افغانستان مبنی بر تأمین صلح همنوا باشد.

از سویی هم، گروه‌های تماس جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان نیز شب گذشته نخستین نشست‌شان را برگزار کردند. در این نشست روی اصول رفتاری و تقسیم‌اوقات نخستین جلسه‌ی مذاکرات مستقیم بحث شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.