• انتشار: 12 اکتبر 2020
  • ساعت: 13:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49567
پرینت

امرالله صالح: طالبان آتس بس را یک مرگ سیاسی می پندارند

معاون اول ریاست جمهوری همچنان تاکید کرده طالبان پس از ۲۵ سال داشتن اسلحه و جنگیدن به خاطر تامین حرص راولپندی در صفوف خود یک چهره «کرزماتیک» از دید رهبری نداشته اند و داعیه این گروه فاقد جذابیت است.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری می گوید طالبان آتش بس را مرگ سیاسی خود می دانند و تاکید می کند که «مانند ملخ حمله می کنند و مانند ملخ می میرند.»

صالح امروز دوشنبه (۲۱میزان) در واکنش به افزایش حملات طالبان در صفحه فسبوک اش نگاشت: «عمده ترین دلایل افزایش حملات پوچ و خونبار طالبان بر مردم افغانستان فهم نادرست این گروه جاهل و وحشت از تحولات سیاسی و بیرونی است. طالب ها اراده ای ملی را دست کم می گیرند.»

او افزود گروه طالبان با برداشت نادرست از پروسه صلح دست به حملات زیادی زده و در بسیاری از مناطق افغانستان که خشونت طالبانی افزایش یافته است با مقاومت مردمی مواجه است.

معاون اول ریاست جمهوری تاکید کرد: «طالب هیچ سود استراتیژیک و سیاسی ازین خونخواری نخواهد برداشت. زیرا خشونت به عنوان ابزار سیاسی منفور و مردود است. طالب ها اتش بس را مرگ سیاسی خویش می پندارند و فکر می کنند با کشتار بی حساب مردم را تشنه آرامش گورستان گونه ای دهه ای ۹۰ میلادی بسازند.»

صالح خاطرنشان کرد برای شکستن این طرز فکر طالبان که برپایه «انسان کشی» استوار است مقطع دیگر از بحران را افغانستان تجربه خواهد کرد.

او در ادامه نگاشته است شکست طالبان به دلیل اینکه امکان تحمیل روش طالبانی با زور بر مردم وجامعه کثرت گرا افغانستان ممکن نیست و طالب ها برنامه سیاسی ندارد حتمی است.

معاون اول ریاست جمهوری همچنان تاکید کرده طالبان پس از ۲۵ سال داشتن اسلحه و جنگیدن به خاطر تامین حرص راولپندی در صفوف خود یک چهره «کرزماتیک» از دید رهبری نداشته اند و داعیه این گروه فاقد جذابیت است.

او اضافه کرد تمام توجه طالب و سرمایه گذاری آنها استوار بر حفظ جامعه در تاریکی و جهل است تا بتوانند حاکمیت نیابتی اش را تامین کنند.

به گفته صالح «طالب به عنوان ابزار تامین منافع همسایه وظیفه اش کنترل برخاک است و الا پدیده مردم برایشان هیچ نوع اهمیت محوری ندارد و در گذشته نیز نداشت.

صالح تاکید کرد طالبان مانند ملخ حمله می کنند و مانند ملخ می میرند گویا روبات هایی اند در پیکر انسان.

صالح افزود تا کنون برای مرگ هیچ طالب هیچ کسی به شمول خود طالبان نگریسته است و نخواهد گریست چون رشته احساس درین گروه «خنثاست وخفه» شده است.

افزایش خشونت ها و بن بست مذاکرات صلح

این اظهارات معاون اول ریاست جمهوری در حالی مطرح شده است که گروه طالبان همزمان با آغاز مذاکرات صلح در دوحه قطر به حملات شان شدت بخشیده اند.

در تازه ترین موارد آن این گروه حملات گسترده بر چندین ولسوالی و مرکز ولایت هلمند به راه انداخته اند که درگیری ها تاکنون در این ولایت ادامه دارد.

پیش از این زلمی خلیلزاد نمانیده خاص امریکا در امور صلح افغانستان تایید کرده بود همزمان با آغاز مذاکرات صلح خشونت های طالبان افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا نیز چندی قبل با نگرانی از افزایش خشونت ها از طالبان خواسته بود خشونت را بی درنگ متوقف کنند.

حکومت افغانستان نیز بارها تاکید کرده است افزایش خشونت ها روند صلح را صدمه می زند اما گروه طالبان تاکنون در مورد افزایش خشونت ها چیزی نگفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.