• انتشار: 18 فوریه 2019
  • ساعت: 11:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32455
پرینت
نامزدان انتخابات ریاست جمهوری:

امرالله صالح سمت حکومتی ندارد و نباید در نشست‌های حکومتی حضور داشته باشد

برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از حضور امرالله صالح در نشست‌های مهم حکومتی و سفرهای خارجی رئیس جمهور غنی انتقاد کرده می‌گویند امرالله صالح هیچ سمت دولتی ندارد.

این نامزدان تأکید می‌کنند حضور امرالله صالح در کنار رئیس جمهور در نشست‌های داخلی و خارجی مهم نوعی تبلیغ برای پیروزی غنی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو می‌باشد.

باید گفت پس از آنکه تکت‌های انتخابات ریاست جمهوری مشخص گردید، امرالله صالح، به عنوان معاون اول رییس جمهور غنی وارد میدان رقابت انتخاباتی با ۱۸ نامزد دیگر شد.  از آن روز به بعد آقای صلح هیچ موقف حکومتی ندارد، اما در همه نشست‌های مهم حکومتی شبیه جلسات شورای امنیت در کنار رییس جمهور حضور دارد.

با این حال، آقای صالح درنشست امنیتی مونیخ نیز در کنار رییس جمهور، مشاور شورای امنیت ملی و وزیر مالیه کشور حضور به هم رسانده است که این  موضوع واکنش تند نامزدان انتخاباتی را برانگیخته است.

حکیم تورسن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: «حضور آقای صالح در نشست های رسمی غیر قانونی است خودم که به این حرفها هرچند فکر هم نمی کنم اما به دیگران خیلی آسیب می رساند این غیر قانونی است و این کمپاین است.»

درهمین حال، ارگ ریاست جمهوری دلیل حضور آقای صلح در این نشست‌ها را  عضویت اش  در بورد مشورتی صلح می‌داند اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که بورد مشورتی صلح شانزده عضو دارد که هیچ یک دیگر از این اعضا در این نشست‌ها حضور ندارند.

همزمان با این، جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، پس از آن‌که اختلافات سیاسی اش با ارگ بالا گرفت، در نشست‌های مهم ریاست جمهوری و دیگر امورات دولتی  دیده نمی‌شود امری دیگری که ظاهراٌ نزدیکان معاون نخست ریاست جمهوری هم از این کار آقای غنی و امرالله صالح، خوش به نظر نمی رسند.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش اسلامی در این مورد اظهار ‌می‌دارد: «هیچ کسی نمی تواند جای معاون اول را پر کند و این خلاف قانون است که در برخی جلسات آقای صالح در کرسی معاون اول می نشیند و باید خودش متوجه این موضوع باشد.»

از سویی هم،  جریان‌های سیاسی نیز می‌گویند رییس جمهور با استفاده از امکانت دولتی و قدرتش مبارزات قبل از وقت را برای انتخابات آغاز کرده است که این امر در مخالفت با قانون انتخابات قرار دارد.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی دراین مورد می‌گوید: «حضور هر فرد مربوط به تکت انتخاباتی است غیر قانونی است اما ارگ و سخنگویانشان به شما باید جواب دهد که چرا در این نشست های وی حضور دارد.»

 به تاز‌گی شورای تشریک مساعی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آقای غنی را به استفاده از امکانت دولتی برای مبارزات قبل از وقت انتخاباتی متهم کرده است.

این همه در حالیست که آقای صالح پس از نشر گزارشات در این پیوند در واکنش به اظهارات شماری از آگاهان و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، که از سفرهای وی انتقاد کرده اند می‌گوید، با آنان در میدان انتخابات دعوای خود را صاف خواهد کرد.

 همچنان امرالله، صالح می‌گوید درشماری از جلسه های مشورتی و سیاسی که در آن اشتراک می‌کند رییس جمهور وی را دعوت می‌کند.

 آقای صالح همچنان گفته است وی از این محیط قدرت هیچ استفاده شخصی و گروهی نکرده است.

وی خطاب به منتقدان خود گفته است که از انتقاد وی چیزی به دست نخواهند آورد و به جای آن باید روی روایت و پیام شان به ملت کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.