• انتشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۷:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 49338
پرینت

امرالله صالح: راه رسیدن به خدا از قلب انسان می گذرد، دستار و عصا آنتن وصل به خدا نیست

صالح نوشت «باز کردن قرآن و مطالعه آن» در انحصار کسی نیست و هر وقت که تمام افراد جامعه «قرآن‌خوان» شوند، آن‌هایی‌که از دین دکان ساخته‌اند بازارشان سقوط می‌کند که باید بکند.

 امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در یادداشتی گفت راه رسیدن به خدا از قلب آدمیان می‌گذرد و دستار و عصای هیچ‌کسی آنتن وصل به خدا نیست.

معاون اول ریاست جمهوری این یادداشت را روز یک‌شنبه، سیزدهم میزان در فیس‌بوکش نشر کرده است.

امرالله صالح این یادداشت را در حالی نشر کرده که مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجدی در هرات و از چهره‌های جنجالی به تاز‌گی امرالله صالح را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. انصاری صالح را متهم می‌‌کند که «اسلام» را معنایی «مبهم» خوانده است.

صالح در سخنانی، چندی قبل طالبان را به مبهم‌گویی متهم کرده بود. او گفته بود گروه طالبان به هر چیز پسوند اسلامی می‌دهد و فقط مانده است تا آب و هوا را نیز به اسلامی به غیراسلامی تقسیم کند.

صالح اما بدون اشاره‌ای به مجیب‌الرحمان انصاری نوشته است «باز کردن قرآن و مطالعه آن» در انحصار کسی نیست و هر وقت که تمام افراد جامعه «قرآن‌خوان» شوند، آن‌هایی‌که از دین دکان ساخته‌اند بازارشان سقوط می‌کند که باید بکند.

معاون اول ریاست جمهوری با بیان این‌که دست‌رسی همگان‌ به «مفسران و عالمان» برجسته در دنیای مجازی «روزگار را به نیمچه‌های وطنی» سخت کرده، گفته است: «نیم‌چه‌ها باید از مرحله ممانعت به مرحله ارشاد سفر کنند ورنه دانش جامعه آن‌ها را ذوب می‌کند.»

صالح تأکید کرده است دین اسلام دکانی برای شهرت و لیلام تفسیر آن نیست. او از مردم خواسته است که از «قبا‌ها و دستار‌ها» نهراسند و به محتوا توجه کنند.

صالح در ادامه افزوده است: «در دین جبر نیست و تماس هر فرد با خدا مستقیم است. دیانت و آگاهی از دین باید از انحصار یک حلقه بیرون شده و به داشته همگانی مبدل شود.»

معاون نخست ریاست جمهوری می‌گوید جامعه به این سمت در حرکت است و به همه زبان‌های کشور کتاب‌های تفسیر یافت می‌شود.

امرالله صالح افزوده است دیگر نیاز نیست برای دسترسی به شرح قرآن از این دره به آن دره رفت، بلکه کافی است به کتاب‌خانه‌ها سر زد و به انترنت دست‌رسی پیدا کرد تا، دریچه‌ای به دنیای همیشه سبز دیانت باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.