سیاستِتیتر یک

امرالله صالح: برخی تاجران مجبور به باج دهی به اعضای شورای کویته شده اند

امرالله صالح معاون نخست دولت پیشین می گوید برخی از تجار که در افغانستان مانده اند برای بقای کارشان به اعضای شورای کویته [طالبان] باج می دهند.

امرالله صالح معتقد است که عده معدودی از تجار که در افغانستان مانده اند یا به اعضای شورای کویته طالبان تحت نام «شراکت» باج می دهند، یا هم  از قبل روابط با آی اس آی [استخبارات پاکستان] داشته اند و یا هم به صورت روزمره به ملیشه های طالبان در شهرهای بزرگ برای بقای کاروبار خود رشوه می دهند.

آقای صالح همچنین در برگه فیسبوکش امروز (دوشنبه ۲۵ دلو) نوشته است با سخت گیری های محاسبه شده از جانب امارت اسلامی، حجم بیشتر کار تبادل اسعار به پشاور انتقال یافته است.

او می گوید که یکی از آرمان های دیگر آی اس آی که همانا کنترل مرکز ثقل تبادله افغانی بوده، پوره شده و اکنون نرخ را نه سرای شهزاده بلکه چوک یادگار پشاور تعیین می کند.

وی همچنین گفته است که امارت اسلامی یک متخصص پاکستانی را در راس امور اجرایی «میوند بانک» گماشته اند که سرنوشت یکصد الی سه صد میلیون دالر در این بانک مطرح می باشد.

وی افزوده این در حالیست که امارت اسلامی، «داکتر فریدون» رئیس پیشین اجرایی این بانک را به کابل دعوت کرده بودند تا امور اجرایی این بانک را به دست بگیرد اما هم اکنون هفته ها می شود که در داخل دفترش محبوس است و اجازه برقراری تماس تلفنی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا