سیاستِتیتر یک

امرالله صالح: اخاذی امریکا از دولت کابل و مشروعیت بخشی به طالبان عوامل سقوط افغانستان را فراهم کرد

 امرالله صالح؛ معاون اول اشرف‌غنی در مصاحبه‌ای مشروعیت‌بخشی امریکا به طالبان را عامل سقوط دولت خوانده است.

صالح که خود را رئیس جمهور موقت می‌نامد، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی نیوز۱۸ هند فهرستی از دلایل سلطه نهایی طالبان ذکر کرده و از جمله به تحمیل فعالیت‌های این گروه از سوی آمریکا و متحدانش و مشروعیت‌بخشی به آن از طربق مذاکرات دوحه اشاره داشت.

وی گفته است: «بسیار واضح است که طالبان هرگز تحت فشار نبود. آنها از پاکستان به عنوان پایگاه پشتیبانی خود استفاده کردند. نه پناهگاه. بلکه کل پاکستان در خدمت طالبان بود. ایالات متحده تلاش کرد تا پاکستان را به همکاری ترغیب کند. هرچه آنها پول بیشتری پرداختند، پاکستانی‌ها ترغیب شدند تا خدمات و کمک‌های بیشتری به طالبان ارائه دهند، بنابراین مسئله این دولت هسته‌ای که از تروریسم و شبه‌نظامی‌گری علیه متحدان غربی در افغانستان حمایت می‌کند، هرگز مورد رسیدگی قرار نگرفت».

معاون اشرف غنی، رییس جمهوری که به امارات پناه برده است، افزوده مذاکرات بین افغان‌ها در دوحه قطر همچنین به مشروعیت‌بخشی به طالبان که به تعهداتش پایبند نبوده و کل جامعه بین‌الملل را فریفته است، کمک کرد.

از جمله دیگر دلایلی که او به عنوان عامل سقوط دولت افغانستان بیان کرد، می‌توان به «فشار مداوم و اخاذی آمریکا از کابل با تهدید به قطع کمک مالی و پایان حضور نظامی در صورت آزاد نشدن زندانیان مطابق توافق آمریکا-طالبان و ضعف خود دولت کابل که از اوضاع مطلع نبود و همه چیز را بدیهی فرض می‌کرد» اشاره کرد.

به دنبال چند هفته حمله که با آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان همزمان شد، طالبان نهایتا در ۱۵ اگوست وارد کابل شد و دولت غیرنظامی آن سقوط کرد. به دنبال آن هزاران افغان از ترس حملات تلافی جویانه این شبه نظامیان به فکر فرار افتادند. از آن زمان چندین کشور تخلیه هیات های دیپلماتیک و شهروندانشان از این کشور آسیای میانه را آغاز کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا