• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۳۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68657
پرینت

امتحانات سالانه مکاتب بدون حضور دختران در بدخشان آغاز شد

امتحانات مکاتب پسران با حضور رئیس معارف طالبان برای ولایت بدخشان در حالی آغاز شد که هنوز هم دروازه مکاتب به روی دختران مسدود است و هیچ دانش آموز دختر نیز در محفلی به همین مناسبت حضور نداشت.

محفلی به مناسبت آغاز امتحانات سالانه و ختم سال تعلیمی ۱۴۰۰ در لیسه «سایف شهید» شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان با حضور رئیس معارف امارت اسلامی طالبان، استادان ذکور و اناث و دانش آموزان مکاتب برگزار شد اما در این برنامه هیچ دانش آموزی از طبقه اناث حضور نداشت.

مولوی محراب الدین اقبال رئیس معارف طالبان در بدخشان

مولوی محراب الدین اقبال رئیس معارف امارت اسلامی طالبان برای بدخشان ضمن تبریکی ختم سال تعلیمی ۱۴۰۰ برای دانش آموزان و خانواده هایشان از آنان خواست که با آمادگی کامل و با روحیه اسلامی و انسانی برای امتحانات آخر سال حاضر شوند.

آقای اقبال از آموزگاران اناث و ذکور خواست که در جریان نمره دهی هرگونه تعصبات را کنار گذاشته و بر اساس لیاقت و شایستگی نمره دهند.

محمد ایوب و امید صالحی دو دانش آموز مکتب ذکور لیسه سایف شهید در شهر جدید فیض آباد مرکز ولایت بدخشان از آغاز امتحان سالانه در ولایت بدخشان ابراز خرسندی می کنند، اما به بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید دارند.

آنان می گویند که آموزش و تحصیل حق مسلم دختران است و مکاتب دخترانه هر چه زودتر باید بازگشایی شوند.

در همین حال، مسئولان در ریاست معارف طالبان برای بدخشان می گویند که دانش آموزان دختر صنف دوازدهم مکاتب بدون اخذ امتحان فارغ و دانش آموزان صنف هفتم الی یازدهم نیز به همین ترتیب بدون امتحان ارتقا داده خواهند شد.

عبدالبصیر حقجو رئیس شورای حمایت از معارف بدخشان ارتقای شاگردان اناث به صنوف بالاتر را یک گام مثبت عنوان می کند، اما در عین حال تاکید دارد که دانش آموزان اناث که نتوانسته اند در صنوف درسی حاضر شوند باید آمادگی کامل بگیرند تا در برنامه ملی کانکور محروم نگردند.

دانش آموزان دختر در ولایت بدخشان از آینده مبهم تعلیم و تحصیل خود نگران اند و باز نشدن درب مکان های آموزشی را سلب صریح حق تعلیم و تربیه دختران از طرف طالبان عنوان می کنند.

از تسلط طالبان در بدخشان نزدیک به سه ماه می گذرد اما دروازه های مکاتب دخترانه هنوز هم به روی دانش آموزان دختر مسدود است.

چندی پیش آموزگاران مکاتب دخترانه در یک گردهمایی خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه در ولایت بدخشان شدند اما به خواست آنان توجهی صورت نگرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.