• انتشار: 12 اکتبر 2020
  • ساعت: 14:31
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 49578
پرینت

امام علی رحمان ۷ سال دیگر در تاجیکستان در قدرت ماند

امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان که نزدیک سه دهه از حکمرانی اش بر این کشور می گذرد، یکبار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان با کسب ۹۰،۹درصد آرا برنده شد.

کمیسیون دولتی انتخابات تاجیکستان، امروز روز دوشنبه اعلام کرد براساس نتایج مقدماتی، امام علی رحمان با کسب ۹۰،۹ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده و می تواند هفت سال دیگر در قدرت بماند.

تاجیکستان مدت ها در میان جمهوری های شوروی سابق فقیرترین کشور به شمار می آمد. اما در  ۲۰ سال گذشته میزان فقر کاهش یافته  و در سال ۲۰۱۷ میزان فقر در این کشور به ۲۹ درصد رسید.

در حالی که انتخابات پارلمانی در قرغیزستان، کشور همسایه تاجیکستان، به ناآرامی و اغتشاش انجامید، انتظار نمی رود که در تاجیکستان چنین اتفاقاتی رخ بدهد.

امام علی رحمان که بیش از ۲۶ سال از حکومت اقتدارگرایانه اش بر تاجیکستان می گذرد، یکبار دیگر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود. 

پنج میلیون فرد واجد شرایط رای دهی به شرکت در انتخابات فراخوانده شدند تا رئیس جمهور کشورشان را برای یک دوره هفت ساله انتخاب کنند. کمیسیون انتخابات در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، این رای گیری را معتبر اعلام کرد.

آخرین محل های رای گیر روز یکشنبه ساعت ۸ شام به وقت محلی درهای شان را بستند. ناظران در مورد این که امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در این انتخابات یکبار دیگر پیروز خواهد شد، شک نداشتند.

امام علی رحمان که ۶۸ سال دارد، از سال ۱۹۹۴ بر تاجیکستان حکومت می کند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSZE) هیچگاه، رای گیری در این کشور را به عنوان یک روند دموکراتیک به رسمیت نشناخته است.

سازمان های حامی حقوق بشر از نبود آزادی عقیده و شفافیت و همچنین خویشاوندسالاری انتقاد می کنند. افزون براین گفته می شد که رحمان ممکن است قدرت را در تاجیکستان به رستم امام علی، بزرگترین پسرش واگذار کند.

رستم که ۳۲ سال دارد، اخیراً به عنوان رئیس مجلس علیا در پارلمان انتخاب شده بود.

تاجیکستان جزو فقیرترین کشورهای منطقه به شمار می آید. مردم به شدت به حواله های خویشاندانشان در خارج وابسته هستند که ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می دهد.

تقریبا از هر سه شهروند تاجیک، یکی از آنان فقیر به شمار می آید. رهبری مستبد کشور مدت زیادی ادعا می کرد که تاجیکستان یکی از آخرین کشورهای بدون کرونا در جهان است. اما دراین میان شمار بیماران مبتلا به کرونا براساس آمار رسمی به بیش از ۱۰ هزار تن رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.