• انتشار: 11 سپتامبر 2019
  • ساعت: 14:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37634
پرینت
رئیس جمهور غنی در مراسم عاشورای حسینی در کابل حضور یافت

امام حسین(ع) مسیر تاریخ را تغییر داد

رئیس جمهور غنی که روز گذشته در مراسم عاشورای حسینی در کابل حضور یافته بود طی سخنانی گفت قیام امام حسین(ع) مسیر تاریخ را تغییر داد.

رئیس جمهور غنی در جمع عزاداران حسینی در مسجد نبی اکرم(ص) عاشورای حسینی را به تمام مسلمانان جهان به ویژه مسلمانان افغانستان تسلیت گفت.

رئیس جمهور غنی افزود عاشورای حسینی امسال با هفته شهید در افغانستان همزمان شده است بنابراین لازم است به ارواح تمام شهدای راه آزادی و عدالت به ویژه شهید وحدت ملی، استاد عبدالعلی مزاری، شهید احمدشاه مسعود، شهید عبدالحق و تمام شهدای نیروهای دفاعی وامنیتی افغانستان درود بفرستیم.

رئیس جمهور غنی به اهمیت قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت:«امام حسین(ع) که مسیر تاریخ را تغییر داد الان دیگر تنها نیست.»

رئیس جمهور افزود امام حسین(ع) امروز یک مکتب، یک مسیر پر رهرو، یک مشعل هدایت و معلم بزرگ آزادی برای تمام نسل ها می باشد.

به گفته رئیس جمهور غنی قیام امام حسین(ع) به عنوان یک حرکت بزرگ تاریخی باید در مراکز علمی و تحقیقی معتبر دنیا مورد بازنگری و کاوش قرار گیرد، استاد سرور دانش یک سنگ بنای بزرگی را در این مورد بنا نهاده و من با تمام سخنان او موافق هستم.

آقای غنی خاطرنشان کرد نسل امروز تشنه عدالت و پیشرفت هستند و این ایجاب می کند که قیام امام حسین(ع) در محتوای کتب، مقالات و سمینارهای علمی گنجانده شود.

به عقیده آقای غنی اینکه تمام مسلمانان و پیروان همه مذاهب اسلامی از روز عاشورا و قیام امام حسین(ع) یادبود به عمل می آورند، مایه افتخار است.

رئیس جمهور غنی در مورد پروسه صلح افغانستان نیز گفت:«پروسه صلح به عنوان یک پروسه ملی براساس فیصله نمایندگان مردم در لویه جرگه مشورتی دنبال خواهد شد. »

آقای غنی افزود صلح عزتمند که بتواند به جنگ در کشور پایان دهد آرزوی دیرینه تمام افغانستانی ها می باشد.

قابل ذکر است قیام امام حسین(ع) در سال شصت و یک هجری قمری زمانی رخ داد که یزید بعد از مرگ پدرش معاویه خود را خلیفه مسلمین خواند و خواست به زور از امام حسین(ع) بیعت بگیرد.

امام حسین(ع) حاضر به بیعت با یزید فاسد و شراب خوار نشد و برای اصلاح در امت جدش رسول الله(ص) روانه دشت نینوا در عراق گردید.

نوه رسول خدا(ص) با نثار خون خود، فرزندان و برادرش عباس و هفتاد و دو تن از یاران باوفایش در راه خدا حماسیه ای جاوید خلق کردند. امروز بعد از گذشت سال های زیاد هر روز به عزاداران حسینی که به عدالت و آزادی خواهی امام حسین(ع) باور دارند اضافه می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.